1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre Bak Sergisi
Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre Bak Sergisi

Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre Bak Sergisi

Türkiye’de birbirine uzak 10 şehirden 24 gencin katılımıyla hayata geçirilen “Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK” projesinin 2016 Diyarbakır Sergisi, izleyiciyle buluştu.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’nın da açılışına katıldığı sergi, 8 Mayıs’a kadar devam edecek.Anadolu Kültür ile Diyarbakır Sanat Merkezi’nin Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle hayata geçirdiği “Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK” sergisi İstanbul’dan sonra Diyarbakırlı izleyicilerle buluştu.

Charles Stewart Mott Vakfı,  Açık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu’nun da desteklediği kültürel üretim projesinin Diyarbakır sergisi, Amed Sanat Galerisi’nde açıldı. Açılışa, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da katıldı.

8 Mayıs’a kadar devam edecek serginin açılışının ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Ezgi Bakçay ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Toksoy’un konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenlendi. “Kırılgan Hayata Bakış” başlıklı panelde, BAK sergisinde yer alan çalışmalardan yola çıkılarak görmek, göstermek ve tanıklıkların sanat aracılığıyla dönüştürücü gücü üzerine konuşuldu. Toplumsal meseleleri fotoğraf ve video aracılığıyla ele alan ve yeni bir tartışma zemini yaratmayı amaçlayan bu ortak kültürel üretim projesinin son sergisi ise Mayıs 2016’da İzmir’de gerçekleştirilecek.

Sergide neler yer alıyor?

Şehirlerden gündelik yaşam, farklı hayatlar ve mekânlar, geçmiş ve hafıza, göç ve kültürel çeşitliliğe dair hikâyeleri kayda alan gençlerin ürettiği 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasının yanı sıra ortak üretim sürecini paylaşan kısa belgesellerin de yer aldığı sergi, 8 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek.

 

HABERE YORUM KAT