1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hatırlamak ve anlatmak için şehre bak projesi
Hatırlamak ve anlatmak için şehre bak projesi

Hatırlamak ve anlatmak için şehre bak projesi

DİYARBAKIR- Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir'den 24 genci, şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren, 'Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK' projesinin sergisi İstanbul'da açıldıktan sonra, 8 Şubat Cumartesi günü 15.00'de Diyarbakır Sümerp

A+A-
Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen BAK projesinin sergisinde, şehir ve hikayelere odaklanan üç fotoğraf projesi, beş kısa belgesel, tüm üretim sürecinin belgelenmesine dayanan bir film ve iki blog çalışmasının yer aldığı belirtildi.
 
26 Şubat'a kadar devam edecek olan serginin, Diyarbakır'ın ardından İzmir, Çanakkale ve Batman'da da izleyici ile buluşacağı bildirildi. BAK, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi artırmayı, ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı.
 
Proje kapsamında İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman'dan yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya gelerek, bilmedikleri kentler ve insan hikayeleri ile tanıştı. Gençler bir yıla yaklaşan süre içinde de bu yeni deneyimlerini kültürel çeşitlilik ve hafıza, yitirilen, değişen, dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekanlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride kalan mektuplar gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf, video ve blog projelerine aktardı. Tüm bu projelerin 8 Şubat'ta Diyarbakır'da Sümerpark Amed Sanat Galerisi'nde 26 Şubat'a kadar sergileneceği belirtildi.
 
Serginin 22 Şubat-16 Mart 2014 tarihleri arasında İzmir'e, 28 Şubat-16 Mart 2014 tarihleri arasında Batman'a, 22 Mart-13 Nisan 2014 tarihleri arasında da Çanakkale'de de sergileneceği bildirildi. Sergide izleyicilerin, gençlerin şehir hafızasına odaklanan, mekanlar ve sesler üzerinden gerçekleştirdikleri çalışmalarına, toplumsal hafızada yer eden olaylara kişisel hikayeler üzerinden yaklaşımlarına ve kamusal alan-şehir ilişkisini sorgulayan projelerine tanıklık etme imkanı bulacak.
 
TÜRK VE KÜRT GENÇLERİ EL ELE PROJEYE DESTEK VERDİ
 
BAK kapsamında Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinden gelen, farklı yaşam kültürlerine ve deneyimlerine sahip gençler 2013 yılı içinde İzmir, Batman, Çanakkale ve Diyarbakır'da düzenlenen atölye çalışmalarına katıldı. Bu atölye çalışmaları kapsamında gençler konularında uzman danışmanlardan, şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler alarak, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemlerini öğrendi.
 
Anadolu Kültür Proje Koordinatörü Eylem Ertürk, BAK projesi kapsamında gençlerin, kimi zaman kendi hayatlarından yola çıkarak, kimi zamansa kolektif hafızada yer eden olaylara yoğunlaşarak ortak projeler ürettiğini söyledi. Ertürk, projenin hedefini 'Şehre, hatırlamak ve anlatmak için birlikte bakmak, geçmişi, bugünle ilişkisi üzerinden tarif etmek ve görüp kayda geçirilenleri ümitli bir bakışla geleceğe bırakabilmek' olarak açıkladı.
 
Eylem Ertürk, “Türkiye'nin doğusunda ve batısında, yakın ve uzak geçmişle kurdukları ilişki birbirinden farklı olan şehirlerden gelen gençler ile birlikte bir yıl boyunca uzun, keyifli ve en önemlisi paylaşımcı bir süreci geçirdik. Bu doğrultuda, gençler bir yandan kendi şehirlerini yeniden keşfederken, bir yandan da proje ortaklarının yaşadıkları yerleri ziyaret etti, yeni bakış açılarıyla tanışıt. Projeye katılan gençlerin hem farklı şehirler ve insanlarla tanışma, hem de kolektif çalışma adına önemli bir deneyim yaşadıklarına, bunu da fotoğraf, video ve belgesellere izleyiciye aktaracaklarına inanıyorum” dedi.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT