1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hatipoğlu yine korundu!
Hatipoğlu yine korundu!

Hatipoğlu yine korundu!

Diyarbakır Lice'de, 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında olduğu 16 kişinin öldürülmesine ilişkin davada mahkeme, oyçokluğuyla aldığı kararında itirazı reddetti.

A+A-

Diyarbakır 'da aralarında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da olduğu 16 kişinin öldürülmesine ilişkin davada sanık iki subay hakkında HSYK'dan izin alınmadığı gerekçesiyle, kanunlara aykırı şekilde, 'durma' kararı verildiği hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

"Avukatlar da bu davanın, özel yetkili mahkemeleri kaldıran 6526 sayılı yasa çıkmadan önce açıldığını ve izne gerek olmadığını belirterek itiraz etti. 

İtirazı ele alan 2. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce çok sayıda tek kişilik pkk davası karara bağlandığı halde, bu kez sanıklar asker olunca görüş değiştirdi.

Soruşturma iznine ihtiyaç olmadığını kabul eden mahkeme, oyçokluğuyla aldığı kararında, sanık sayısının iki olduğunu ve pkk'dan söz edilmesi için en az üç kişi gerektiğini vurgulayarak, itirazı reddetti. Karara karşı çıkan üye hakim, şerhinde, açılmış JİTEM davalarını örnek gösterdi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT