1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hatip Dicle Türkiye'yi mahkum etti
Hatip Dicle Türkiye'yi mahkum etti

Hatip Dicle Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Dicle davasında ve Hizbullah operasyonu sonucunda mahkum olan İbrahim Güler'in şikayetine ilişkin kararını açıkladı.

A+A-
AİHM, Hatip Dicle'nin 2004 yılında yaptığı başvuru üzerine açılan davayı Türkiye aleyhinde sonuçlandırdı. “İfade özgürlüğü” hakkının ihlal edildiği kanısına varan Mahkeme, Türkiye'yi, manevi tazminat olarak 3 bin 500, mahkeme masrafları olarak ise bin euroyu ödemeye mahkum etti. 
Mahkeme kararına ilişkin açıklamada Dicle'nin yazısında “hükümetin Dersim kentteki politikasını eleştirip ekonomik duruma ve uyuşturucu madde kaçakçılığını” kınarker bölgedeki Kürtlerin “asimilasyon politikası ve soykırım kurbanları olduğunu” da iddia ettiğine dikkat çekiliyor.
 
1996 yılında bir Hizbullah operasyonu sırasında gözaltına alınıp anayasal düzeni değiştirmeye çalıştığı gerekçesiyle yargılandığı davada 2005 yılında hapis cezasına çarptırılan ve halen Diyarbakırda cezaevinde bulunan İbrahim Güler'in şikayeti üzerine açılan davada Türkiye'yi haksız buldu. 
Uzun tutukluluk, uzun yargılanma ve gözaltında hukuki desteğin sağlanmadığı gerekçesiyle Güler'e 12 bin 200 euro tutarında manevi tazminatı ödemesine hükmedildi.

HABERE YORUM KAT