1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hatip Dicle dağa çıkabilirmiş!
Hatip Dicle dağa çıkabilirmiş!

Hatip Dicle dağa çıkabilirmiş!

Aralarında Hatip Dicle'nin de olduğu 92 KCK sanığının tahliye talebi, “Dağa çıkabilirler” gerekçesiyle reddedildi.

A+A-

Diyarbakır'da görülen KCK ana davasında tahliyeleri değerlendiren mahkeme, eski DEP Milletvekili Hatip Dicle ile belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 92 sanığın tahliye talebini “dağa çıkabilirler” gerekçesiyle reddetti.

Mahkemenin “Dağa çıkabilirler” gerekçesi ile verdiği kararı Taraf'a değerlendiren avukat Cihan Aydın, “Ergenekon sanıkları darbe girişiminden yargılanıyordu. Mahkeme, bu sanıklar hakkında 'tahliye olmaları halinde yeniden darbe girişiminde bulunabilirler' diye tahliyelerini reddedebilirdi. Tutuklama gerekçeleri hukukta bellidir. Yasada bu şekilde varsayımlar olmaz. Bu karar hukuk dışı ve siyasidir” diyerek tepki gösterdi.

TAHLİYE İSTEMLERİNİ GERİ ÇEKTİLER

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Diyarbakır'da KCK ana davasında tutuklu yargılanan aralarında eski belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyelerinin de bulunduğu 92 kişinin avukatları tarafından 10 Mart'ta Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulunuldu. KCK ana davasından tutuklu 92 kişi hakkında tahliye talebinde bulunulmasının hemen ardından, 7 Mart'ta KCK ana davası kapsamında 5 sanık hakkında Nöbetçi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan uzun tutukluğa itiraz 10 Mart'ta karara bağlandı. Mahkeme, “Örgütün dağ kadrosuna katılabilirler” gerekçesiyle 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bu kararında hemen ardından12 Mart'ta, KCK ana davasından tutuklu olan 92 sanık adına avukatlar Mehmet Emin Aktar ile Cihan Aydın müvekkilleri için yaptıkları tahliye başvurunun iadesini ve dilekçenin işleme konulmamasını istedi. Ardından Diyarbakır Barosu, 'KCK' ana davası sanıklarının tahliyesini 'dağa çıkabilirler' diyerek reddeden Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında, HSYK'ya başvurarak inceleme talebinde bulundu.

TUTUKLAMADA BÖYLE BİR VARSAYIM OLMAZ

Kararı Taraf'a değerlendiren avukat Cihan Aydın, “Yasada tutuklama koşul ve nedenleri bellidir. Yargı, yasayı da aşarak hukukta yer almayan gerekçelerle kararlar veriyor. Mahkeme daha önce 5 kişi hakkında verdiği kararın aynısını kopyalayıp 92 kişinin kararına eklemiş. Yasada 'Dağa çıkabilirler' diye bir gerekçe yok. Dolayısıyla bugün bakıldığında İstanbul'da Ergenekon sanıkları darbe suçlamasıyla yargılanıyor. Oradaki mahkemede bu sanıkların tahliye olmaları halinde 'yeniden hükümeti devirebilir,darbe yapabilirler' gerekçesiyle tahliye vermeye bilirdi. KCK davasında müvekkillerimiz hakkında verilen karar hukuki değil siyasidir” dedi.

Avukat Cihan Aydın, KCK ana davasında tutuklu yargılanan aralarında Hatip Dicle'nin de bulunduğu 88 sanık hakkında Anayasa Mahkemesi'ne uzun tutukluluk gerekçesiyle yaptıkları başvuru hakkında da bir karar çıkmadığını söyledi.

Tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi kapsamında KCK soruşturmaları kapsamında ilk olarak tutuklanan kapatılan DTP'nin Parti Meclisi üyesi Serdar Ziriğ, avukatlarının başvurusu üzerine tahliye edilmişti. Nöbetçi Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye gerekçesinde, yapılan yasal değişikliği gerekçe göstermişti.

92 kişi “Dağa çıkabilir”

Yaptıkları tahliye talebinin işleme konulmaması ve kendilerine iade edilmesi yönünde nöbetçi mahkemeye sundukları dilekçenin, dikkate alınmadığını söyleyen avukat Cihan Aydın, mahkemenin 92 siyasetçi hakkında kararını açıkladığını söyledi. Mahkemenin daha önce 5 sanık hakkında sıralığı gerekçenin aynısını, 92 kişi hakkında da yinelediğini belirten avukat Aydın, 92 kişi hakkında “Dağa çıkabilirler” gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verildiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT