1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hastaneye götürülen herhangi bir tutuklu yoktur
Hastaneye götürülen herhangi bir tutuklu yoktur

Hastaneye götürülen herhangi bir tutuklu yoktur

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde 5 tutsağın hastaneye kaldırıldıkları yönündeki haberleri yalanlayarak, “Hastaneye götürülen her hangi bir tutuklu yoktur” dedi.

A+A-

Selahattin Demirtaş, twitter hesabından, “Diyarbakır cezaevinden hastaneye götürülen herhangi bir tutuklu yoktur. Ambulanslar boş olarak hastaneye dönmüştür. Diyarbakır D. Tipi Cezaevine yönelik herhangi bir zorla müdahale (girişimi de) yoktur. Gelişmeleri arkadaşlarımızla birlikte yakından takip ediyoruz” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak da, mevcut durumda tutsakların hastaneye götürülmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Kışanak, tutsaklara müdahale haberleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Şu aşamada Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden tutsakların hastaneye götürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Zorla bir müdahale hepimizin hassasiyetidir böyle bir şeye asla izin vermeyeceğiz. Bir gelişme olduğunda biz halkımızı bilgilendiririz. Ancak bu aşamada böylesi bir müdahale girişimi söz konusu değildir" diye kaydetti.

Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) konuşan 66 gündür açlık grevinde bulunan tutsaklardan Sami Geylani'nin avukatı Selvi Tunç, müvekkili Geylani ile birlikte Azadiya Welat Gazetesi Yazarı ve DİHA Editörü Tayip Temel, Davut Polat, Erdal Emeç ve Cihat Bekir'in Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi. Tunç, "Benim müvekkilim Sami Geylan 66 gündür açlık grevinde. Kendisi avukat görüşüne çıkamadığı için refakatçilerinden durumu hakkında bilgi almak için cezaevine gittim. Kendisinin refakatçileri müvekkilim Sami Geylan ile Tayip Temel, Erdal Emeç, Cihat Bekir ve Davut Polat'ın cezaevi idaresi tarafından Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi" dedi. (ANF)