1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hastaneler nerden nereye
Hastaneler nerden nereye

Hastaneler nerden nereye

Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Alan, "Batıdaki hastaneler artık üniversite hastanelerimize hasta göndermek için bizden randevu alıyor" dedi.

A+A-

Alan, DÜ'de düzenlenen sohbet toplantılarında yaptığı konuşmada, bölgenin tek 3. basamak sağlık merkezi olduklarını, bu kapsamda 10 milyon nüfusa hitap ettiklerini belirterek, Diyarbakır başta olmak üzere, Mardin, Siirt, Bitlis, Van, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Adıyaman ve Muş ile komşu ülke vatandaşlarına sağlık hizmeti sunduklarını söyledi.

NERDEN NEREYE GELİNDİ?

Hastanedeki yeniden canlanma (Reanimasyon) ünitelerinin tıbbi cihaz bakımından Türkiye standartlarının üzerinde olduğunu ifade eden Alan, "Eskiden boyun tomografisi için başka ile hasta sevk ettiğimi biliyorum. Batıdaki hastaneler artık üniversite hastanelerimize hasta göndermek için bizden randevu alıyor. 3. basamak yoğun bakımlarımız Türkiye standartlarının üzerinde.

Hastanelerimizi teknolojik cihazlarla donattık. Hastanelerimiz değişim ve dönüşüm bakımından yüzde 99 oranında ilerleme gösterdi. Artık hastanelerimizde yapılmayan ameliyat, teşhis edilmeyen hastalık hemen hemen kalmadı" dedi.

KALP HASTALARI İÇİN

Prof. Dr. Alan, hastaneden, hastanelere dönüştüklerini, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kalp Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Yanık Merkezi, Plastik ve Mikro Cerrahi Üniteleri ile bir sağlık üssü haline geldiklerini söyledi.

"Diyarbakır bir zamanlar Türkiye'nin 3. ekonomisiydi" diyen Alan, tüm çabalarının Diyarbakır'ı bir sağlık merkezi haline getirerek sağlık turizmini canlandırmak olduğunu kaydetti.

SAĞLIKTA BÖLGENİN ÜSSÜ

Alan, bunun gerçekleşmesi halinde, Diyarbakır'ın eski şanlı ve görkemli günlerine döneceğine dikkati çekerek, "Bu herkese kazanç olarak geri dönecek. Yoğun bakım ve kliniklerde görev yapan hasta bakıcı ve temizlik personelinin temizliğe dikkat etmelerini istiyoruz. Basit bir el teması hastanın enfeksiyon kapmasına yetiyor. Bir doktorumuz bana gelerek mikroptan arındırma cihazına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu cihaz, nereden bakarsanız bakın yaklaşık 1 milyon lira. Halbuki elinizi her fırsatta, hastayla temas etmeden önce yıkarsanız, bu trilyonluk cihaza gerek kalmayacaktır. Hastalarımıza çok değer veriyoruz.

Onları ana, baba ve kardeşimiz gibi görüyoruz. Binde bir görülen hastalığa yakalanan bir hasta için 14 milyar vererek cihaz satın aldık. Belki de bu cihazı uzun bir süre hasta olmadığı için kullanamayacağız, ama hastamız bir kişi de olsa bizim için önemlidir" diye konuştu.