1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastane yapıldı doktor ataması unutuldu
Hastane yapıldı doktor ataması unutuldu

Hastane yapıldı doktor ataması unutuldu

Şırnak Cizre'de yeni yapılan ve yapılışı sağlık bakanın iftiharına sebep olan 150 yataklı Cizre devlet hastanesi hasta yoğunluğuna karşın doktor sıkıntısı ile boğuşuyor.

A+A-

Abidin Yel'in haberi          

 Ülke genelinde doktor sıkıntısı üst safhada yaşanırken Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan doktor sıkıntısı ise adeta dudak uçuklatıyor.  Hastanede görev yapan kadın doğum uzmanın çeşitli nedenlerden izine ayrılması ise 105 bin nüfusa sahip ilçenin doktorsuz kalmasına neden oldu. İlçede yeni yapılan hastanenin vatandaşın sağlık sıkıntılarını ortadan kaldıracağı umutlarına ve Diyarbakır gibi 250 KM gibi uzak mesafeden kurtaracağı umutlarına yönelik olması beklenirken ancak binanın yapılışından 2 yıl geçmesine rağmen hala personel ve doktor sıkıntısının giderilmemesi vatandaşları umutsuzluğa düşürdü.

HASTANE BAŞHEKİMİ “40 UZMAN DOKTORA İHTİYACIMIZ VAR”

Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz Cizre devlet hastanesi başhekimi Op. Dr. Vedat Deniz yaşanan sıkıntıları dile getirerek bu sıkıntıların giderilmeye yönelik yetkililerle çalışma ve diyalog içinde olduklarını, hedeflerinin 2008 yılı sonuna doğru bu sıkıntıların ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu ifade ederek “ hastanemizde ciddi anlamda doktor sıkıntısı yaşamaktadır yaşanan sıkıntıları yetkililerle birlikte gidermeye çalışmaktayız gerek sayın valimiz gerekse Sağlık bakanlığımızın büyük desteklerini alarak bu sıkıntıları en kısa sürede gidermeye çalışacağız” diyen Deniz şuanda hastanede 24 uzman doktorun çalıştığını belirterek çalışan bu uzman doktorlardan bir kadın doğum uzmanı bulunduğunu ifade etti. Deniz, ilçede sağlıklı bir şekilde vatandaşların sağlık sorunlarına cevap verilebilmesi için 40 uzman doktora ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

VATANDAŞA BİR DOKUN BİN AH İŞİT

“BU MAĞDURİYETİ GİDEREN BİR YETKİLİ YOKMU”

  Hastanede yaşanan doktor sıkıntısından dolayı hastaların sağlık sorunlarına ve hastalıklarına çare bulmak için çevre illerin yollarına düşen vatandaşlar ise Sağlık bakanlığına çağrıda bulunarak yaşanan bu sıkıntıların bir an önce giderilmesini isterken ilçenin sevk zinciri konumunda oluşu ve İdil ile Silopi gibi 100 binin üzerinde olan ilçelerinde sevk zincirinde olmasından dolayı yaşanan bu sıkıntıların vahim duruma gelmesine dikkat çekmektedirler.

Hastanede görüşüne baş vurmak istediğimiz hasta ve hasta yakınları “bir dokun bin ah işit” misalini hatırlarcasına sağlık bakanı Recep Akdağ’a seslenerek bölge insanın doktor sıkıntısı nedeniyle yollarda ölmesine göz yumulmamasını ve bölgenin sağlık ihtiyaçlarını cevap verecek kadar doktorun atanmasını istediler.