1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hastane odasında zayıflama konseri
Hastane odasında zayıflama konseri

Hastane odasında zayıflama konseri

Diyarbakır'da kanun sanatçısı olan Mustafa Nebi Bükülmez, 240 kiloyla yattığı hastanede 135 kilo verince, arkadaşları bunu hastanede konserle kutladı.

A+A-
Kültür Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda kanun sanatçısı olan Mustafa Nebi Bükülmez, 240 kilo olarak gittiği hastanede 135 kilo vermesini, hastane odasında konser vererek kutladı.
 
Aşırı kilo ve buna bağlı solunum sıkıntısı şikâyetiyle Dicle Üniversitesi Hastaneleri Endokrinoloji Metabolizma Hastalıkları Kliniğinde tedavi altına alınan Mustafa Nebi Bükülmez (61), uygulanan kalori kontrolü ve yapılan tedavilerle kısa sürede 135 kilo verdi.
 
43 yıllık sanat yaşamında çok sayıda öğrenci yetiştirdiği, aşırı kilo nedeniyle 2 yıldan bu yana da çok sevdiği enstrümanı olan kanununu eline dahi alamayan Bükülmez, hayati tehlikeyle geldiği hastanede uygulanan tedaviyle adeta yaşama yeniden döndü. Verdiği kilolar sayesinde solunum sıkıntısından kurtulan Bükülmez, artık oturabiliyor.
 
DOKTORA ŞARKILI TEŞEKKÜR
 
Kendisi için hastane odasında düzenlenen ve Kültür Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği sanatçısı arkadaşlarının def, ney ve keman çaldığı mini konserde, Bükülmez de arkadaşlarına eşlik ederek hayata dönüşünü kutladı.
 
Mustafa Nebi Bükülmez ve arkadaşları, tedaviyi gerçekleştiren doktor ve sağlık personeline ''Aman Doktor'' şarkısını seslendirerek teşekkür etti. Verilen bu Mini konserde seslendirilen bir birinden güzel şarkılara sağlık çalışanları da eşlik etti.
 
"KİLOLU OLMAK ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY"
 
Son 6-7 yıldır hızlı seyreden kilo artışı ile 240 kiloya ulaştığını, kiloları nedeniyle yürüyemez ve nefes alamaz hale geldiğini söyleyen Mustafa Nebi Bükülmez, solunum sıkıntısıyla geldiği hastanede doktorların yakın ilgisi sayesinde 11 ayda 135 kilo vererek 115 kiloya düştüğünü belirtti. Bükülmez; "Kilolarım nedeniyle 43 yıllık sanat yaşamımdan koptum, mesleğimi yapamaz hale geldim Eskisinden çok daha iyiyim. Artık rahat soluk alıp verebiliyor, kilo kontrolüyle de oturabiliyorum" dedi.
 
Bükülmez şöyle dedi; ''Kilolu olmak çok kötü bir şey. Çok sevdiğim mesleğimi bırakmak zorunda kaldım.2 yıldan beride kanun çalamaz hale geldim. Sayısız öğrenci yetiştirdiğim sanatımı icra edememek beni çok üzdü. Genç arkadaşlarım benim için sürpriz bir konser tertipledi, çok mutlu oldum. En büyük hayalim sokaklarda rahat bir şekilde yürümek, insanların arasına karışmak ve en başta da mesleğime geri dönmek. 43 yılımı verdiğim sahne ve arkadaşlarımdan kopmak istemiyorum.'' Şeklinde duygularını dilde getirdi.
 
SANATÇISI ARKADAŞLARI ONU UNUTMADI
 
Kültür Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları da, Mustafa Bükülmez'in hem dostları hem de ağabeyleri olduğunu, bir an önce sağlığına kavuşarak aralarına dönmesini beklediklerini belirterek; '' Mustafa ağabey bizim her şeyimiz. Yaşam enerjisiyle dolu bir insan. Onu iyi gördük. Doktorlarına ve klinik personellerine çok teşekkür ederiz. Kendisi hem dost olarak hem de enstrümanıyla sahnelerden uzak kalması çok büyük bir kayıp. Tüm arkadaşlar onu yeniden motive etmek için bu mini konseri düzenledik'' dedi.
 
"ONUN İÇİN BİR MUCİZE"
 
Dicle Üniversitesi Hastaneleri Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Kemal Tuzcu'da Bükülmez'in sağlık durumuyla ilgili önceleri umutsuz olduklarını belirterek;"Hastamız yaşadığı üzücü olaylardan sonra yeme alışkanlığı ve genetik faktörlere bağlı olarak aşırı kilo almış. Mustafa Bey bize geldiğinde yaklaşık 240 kilo kadardı. Zor nefes alan ve genel durumu oldukça kötü idi. Yaptığımız yakın takip, diyet ve ilaçlı tedavilerle 11 ayda her ay 10-11 kilo vererek yaklaşık 135 kilo vererek 115 kiloya düştü. Bu kilo kayıplarıyla gün geçtikçe daha iyiye gitmektedir. Tabiî ki kilo vermekle her şey düzelmiyor. Bazı durumlarda ortaya çıkıyor. Bazı tedavilerle akciğer probleminin düzelmesi ile beraber hastamızın ayağa kalkmasını bekliyoruz."dedi.
 
Prof. Dr. Tuzcu, Tuzcu, toplumda giderek artan obeziteye de dikkat çekerek ''Lütfen tükettiğiniz kalori miktarına dikkat edin. Yiyeceklerinizi üçte bir azaltırsanız hem kilo almaz hem de hastalanmazsınız'' diye öneride bulundu.

HABERE YORUM KAT