1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hastalık saçıyor
Hastalık saçıyor

Hastalık saçıyor

Seyrantepe semtinde atık su tahliye kanalı adeta çöplük alanına döndü, bölgede yaşayan yurttaşlar, sorunun çözülmesini istiyor.

A+A-

Yusuf Ekmen adlı yurttaş, “Dere yatağı leş gibi kokuyor. Kokudan dolayı buradan geçemiyoruz. Çocuklarımız burada hasta oldular. Dere yatağı bir an önce temizlenmelidir” dedi.

Diyarbakır'da Seyrantepe semti Gündoğan Mahallesi'nde bulunan atık su kanalı adeta çöplüğe dönüştü. Daha önce sulama amaçlı kullanılan, son dönemde ise kendi kaderine terk edildiği için atık suların tahliyesi amacıyla kullanılan kanal, çevreye kötü kokular yayarken, yurttaşlar yaşadıkları bu duruma tepki gösterdi. Yaydığı kötü koku kadar görsel kirliliğe de neden olan kanal, ayrıca salgın hastalık riskini de barındırıyor. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin meskeni haline gelen kanal, çevrede bulunan yurttaşlara rahatsızlık verirken, yaşanan sıkıntılar karşısında Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) ve ilgili belediyelerin duyarsızlığı tepkilere neden oldu. Kanalın yeteri kadar dezenfekte edilmediği ve gerekli olan hassasiyetin gösterilmediğini belirten yurttaşlar, konunun bir an önce gündeme getirilmesi çağrısında bulundu.

'DİSKİ bir şey yapmıyor'

Evi derenin yanı başında bulunan Zülküf Ekmen, derenin rahatsızlık verdiğini, artık dışarı çıkmak istemediklerini söyledi. Bu durumu daha önce de dile getirdiklerini, ancak hiçbir girişimde bulunulmadığını söyleyen Ekmen, “Kaç kere DİSKİ'ye gittik. Gelip bakıyorlar ama bir şey yapmıyorlar. Aileler gitti şikâyet etti, ama bir şey yapılmadı. Gelip yukarı tarafı yaptılar, bu tarafa da bahçeler engel oluyor diye yapmadılar. Çok pis kokuyor. Sürekli temizlemek zorunda kalıyoruz. Küreklerle temizliyoruz. Yukarıda biriken pislik akıp burada birikiyor. Etrafa çok kötü bir koku veriyor. Geçen yıl gelip baktılar, en son iş makineleri kepçe giremiyor gerekçesi ile yapmadılar” diye konuştu.

'Çocuklarımız hasta oldu'

Derenin kötü kokması ve hastalık yaymasından dolayı rahatsız olduklarını dile getiren mahalle sakinlerinden Yusuf Ekmen de, derenin derhal temizlenmesini talep etti. Ekmen, “Dere yatağı leş gibi kokuyor. Kokudan dolayı buradan geçemiyoruz. Çocuklarımız burada hasta oldular. Daha önce de başvuru yapmıştık, ama hiçbir şey yapmadılar. Dere yatağı bir an önce temizlenmelidir” diye belirtti.

Konuya ilişkin görüştüğümüz DİSKİ yetkilileri ise, işlerinin yoğun olduğundan kaynaklı yetiştiremediklerini ve bu nedenle sorunu çözemediklerini öne sürdü.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT