1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasta ziyaretlerinin aşırısı zararlı
Hasta ziyaretlerinin aşırısı zararlı

Hasta ziyaretlerinin aşırısı zararlı

Dicle Üniversitesi Hastanelerinin sahip olduğu yatak sayısıyla Türkiye'de sayılı hastaneler arasında yer aldığını ifade den Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, Türkiye'de 1300 yatak kapasitesinde az hastane bulunduğunu söyledi.

A+A-
10 milyon insana hitap ediyoruz
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde on milyon insana hitap ettiklerine dikkat çeken Alan; “ Günde 3000 bin poliklinik. 1300 yatan hasta olmak üzere yılda bir milyon hastaya hizmet veriyoruz. Türkiye de örnek olacak 1,2,3. basamaklarda 400'e yakın yoğun bakım yatağımız vardır. Yoğun bakımlarımız yüzde yüz doluluk oranı ile hizmet vermektedir. “ şeklinde konuştu.
 
“Bölgede hasta ziyaretleri bir kültür” 
 
Başhekim Alan; “Özellikle merkez hastanemizde ziyaretçi yoğunluğu çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Ziyaretçi ayağının tozu ve enfeksiyonu ile geliyor. Bu da hastanın enfeksiyon kapmasına neden oluyor.   Ayrıca klinik ve koridorlarda bir yığılma ve gürültü oluşuyor. Tabiî ki   kimseye ziyarete gelme diyemiyoruz.
 
Bölgede hasta ziyaretleri bir kültür haline gelmiştir. Hasta kendisini ziyarete gelenleri not ediyor. Gelmeyen akraba, arkadaş ve dostlarına kızıyor. Küsüyor. Bu gerçeği de göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak hasta ziyaretine 10 kişi yerine her aileden bir büyüğün gelmesi, diğerlerine selam göndermesi ve ağır hasta olduğu için eve gelince kendisini ziyaret edebileceklerini söylemesi, hastanın sağlığı açısından daha iyi olur.” İfadelerini kullandı.
 
Enfeksiyon oranı Türkiye ortalamasının altında
 
Dicle Üniversitesi Hastanelerindeki enfeksiyon oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Başhekim Alan; “Hastalarımız direnç bakımından enfeksiyona açık hastalardır. Enfeksiyon kapmamaları için dikkatli olmak zorundayız. Bu konuda ziyaretçilerden anlayış bekliyoruz. Hasta ziyaretçi sayısı asgari düzeyde olmalıdır. Bu şekilde mesaj verebilirsek hastalarımız da alınmamış olur. Elbette ki hasta ziyaretleri çok önemli fakat her şeyin aşırısı zarardır. 
 
Hastaneler zinciri 
 
Üniversite Hastaneleri arasında yatak kapasitesi bakımında Türkiye'de tek hastane olduklarını beliren Prof. Dr. Sait Alan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi; “ Bölgede Merkezi Hastane konumundayız. Kalp Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Acil Travmatoloji Hastanesi ve Yanık Merkezi ile bir sağlık kampusu haline geldik.”

HABERE YORUM KAT