1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasta yakınları çözüm bekliyor!
Hasta yakınları çözüm bekliyor!

Hasta yakınları çözüm bekliyor!

Çevre illerden Diyarbakır'da bulunan hastanelere yakınlarını tedavi etmek amacıyla gelen yurttaşlar, yetkililerin duyarsızlığından dolayı hastane bahçesinde günlerce zor şartlarda yaşamak zorunda kalıyor.

A+A-

Hastane önünde kalan hasta yakınları, ekonomik durumlarından dolayı otelde kalmalarının mümkün olmadığını belirterek, bu soruna yetkililerin çözüm bulmasını istiyor.

Bölge illerinde sağlık alanında ciddi sorunlar yaşanıyor. Yurttaşlar, kentteki hastanelerin yetersiz kalmasından dolayı yüzlerce kilometre yol katederek, farklı bir kentte gitmek zorunda kalıyor. Maddi açıdan büyük bir bütçe gerektiren bu durum karşısında yurttaşlar, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Diyarbakır'a farklı kentlerden gelen yurttaşlar, yakınlarının tedavileri süresince hastane bahçesinde konaklamak zorunda kalıyor. Çoğu zaman Mardin, Şırnak ve Siirt gibi çevre illerden gelen yurttaşlar, günlerce kaldıkları Diyarbakır'da kalacak bir yer bulamadıklarından dolayı ve hastane yönetiminin bina içerisine almamasından dolayı insan sağlığı açısında da risk taşıyan sıcak havalarda, hastane bahçesinde bekledikleri için mağdur oluyor.

“Çözüm bulunmasını istiyoruz”

Mardin'den hasta olan kardeşini yaklaşık 10 gün önce Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getiren Yasin Çetin adlı yurttaş, başka illerden gelen hasta yakınlarının hem ekonomik olarak hem de manevi olarak mağduriyet yaşadığını belirterek, “Burada yatmak için insanlar evden eşyalarını getiriyorlar. Bir ağacın gölgesinden başka bir ağacın gölgesine gidiyoruz” dedi.

Hastane önünde farklı kentlerden gelen yurttaşlar için çadır ya da daha farklı bir yöntemle mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini dile getiren Çetin, “İnsanlar burada 2-3 ay hastanede kalıyor. Burada toprak zeminde oturmamak için yatak ve yastıklarımızı evden getirdik. Biz Mardin'den geldik. 10 gündür bu sıcakta ağaçların altındaki gölgede kalıyoruz. Hangi ağacın altındaki gölgeye baksanız insanlar bulursunuz” diye konuştu. Çetin, hastane önünde kalan hasta yakınlarının ekonomik olarak bir gelirleri olmadığı için otelde kalmalarının mümkün olmadığını belirterek, yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasını istiyor.

Yine bir yakınını tedavi için Mardin'den Diyarbakır'a getiren Tahir Damar adlı yurttaş ise, başka illerden gelen insanların hastane önünde yaşadıkları sıkıntılara değinerek, devletin hastaneden geliri olmasına rağmen hastane önünde bekleyen insanların yaşadığı sıkıntıları görmezden gelmesinin büyük bir sorumsuzluk olduğuna işaret ediyor. Damar, “Burada bulunan hasta yakınları psikolojik olarak da hastadırlar. Burada bulunan insanlar, hastalarını 1 dakika yalnız bırakıp ayrılamıyorlar. Maddi durumları yok ki, gidip otelde kalsınlar. Devletin bu konuya dikkat edip hastane önünde bekleyen yurttaşlara yardım etmesi lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT