1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Hasta tutsaklar kırmızı çizgimizdir'
'Hasta tutsaklar kırmızı çizgimizdir'

'Hasta tutsaklar kırmızı çizgimizdir'

TUHAD-FED'in Diyarbakır'da gerçekleştirilen Olağan Meclis Toplantısı öncesi yapılan basın toplantısında, hasta tutukluların durumuna dikkat çekilerek, “Hasta tutsak arkadaşlarımızın bizim kırmızı çizgimiz olduğunu belirtmek istiyoruz” denildi.

A+A-
Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Diyarbakır Şubesi'nde federasyona bağlı 9 dernek ve 2 temsilcilik ile birlikte iki aylık Olağan Meclis Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantı öncesi yapılan basın toplantısında konuşan TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Havva Özcan, hükümet ve paralel devletin çatışmaya devam ederken cezaevlerinde hasta tutsakların ölmeye devam ettiğine vurgu yaptı.
 
En son dün (önceki gün) Bitlis Cezaevi'nde Seyithan Taşkıran adlı tutsağın kalp krizi geçirdiğine dikkat çeken Özcan, “Biz federasyon olarak AKP'nin siyasi tutsaklar üzerinde uyguladığı çürütme ve sürgün politikalarına, tutsaklar şahsında aileleri cezalandırma siyasetinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Yine paralel hukukun rehineleri olan ve halk iradesiyle seçilen tutsak milletvekillerimizin tahliye talepleri ikinci kez reddedildi. Buda gösteriyorki söz konusu Kürtler olunca hukuk ve adalet farklı işliyor” dedi.
 
Özcan, hükümete şu çağrıda bulundu: “Ölüm sınırında bulunan tutsaklar paralel devletle süren iktidar çatışmasına kurban edilmeden bir an önce serbest bırakılmalıdır. Hasta tutsak arkadaşlarımızın bizim kırmızı çizgimiz olduğunu belirtmek istiyoruz.” 

HABERE YORUM KAT