1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasta tutsaklar için basın açıklaması
Hasta tutsaklar için basın açıklaması

Hasta tutsaklar için basın açıklaması

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

A+A-

İHD, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği ve birçok sivil toplum kuruluş temsilcisinin yanı sıra hasta mahkumların ailelerinin katılımı ile hasta, tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Bağlar ilçesinde bulunan Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması düzenledi.

Burada konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, "Bugüne kadar gerek Diyarbakır D ve E tipi kapalı cezaevi önünde ve Türkiye genelinde bulunan birçok cezaevi önünde açıklamalarla yaşanan ihlalleri kamuoyu ile paylaşıyorduk. Hepiniz yakından takip ediyorsunuz, Türkiye cezaevlerinde yüzlerce hasta mahpus var ve bu hasta mahpuslar gün geçtikçe yaşamlarını yitirme noktasına gidiyorlar. Bizler sürekli hükümetle diyalog kurarak hasta mahpusların derhal serbest bırakılması, cezaevinde yaşamını yitiren her hasta mahkumun sorumlusunun sizler olduğunu ve bunu muhatabının sizler olduğunu dile getirdik" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından E Tipi Kapalı Cezaevi'nde toplanan grup sessizce dağıldı.


(SI-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT