1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Hasta tutsak Şeker'e özgürlük'
'Hasta tutsak Şeker'e özgürlük'

'Hasta tutsak Şeker'e özgürlük'

İHD İzmir Şubesi, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutulan hasta tutsak Celal Şeker'in durumuna dikkat çekerek, "Yüzde 96 engelli" raporu bulunan Şeker için özgürlük istedi.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak Eski Sümerbank'ta açıklama yaptı. Dernek üyelerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, "Hasta mahpuslara özgürlük" pankart açıldı. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Celal Şeker'in duruma dikkat çekilen açıklamada konuşan İHD İzmir Şube üyesi İbrahim Hanizci, Şeker'in ağır hasta olmasına rağmen serbest bırakılmadığını söyledi. 

'Şeker'in durumu gittikçe kötüye gidiyor' 

Kapatılan DTP'nin gençlik çalışanı olduğu gerekçesiyle 2008 yılında Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Şeker'in hastalığı giderek ağırlaştığını dile getiren Hanizci, Şeker'in Muş Devlet Hastanesi'nden verilen "Yüzde 96 engelli" raporunun olduğunu ve günde 4 kez diyaliz makinesine bağlanma zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. "Ancak tüm bunlar, Şeker'i demir parmaklıklardan kurtaramadı" diyen Hanizci, insan hakları savunuları olarak hasta tutsaklar için mücadelelerinin süreceğini vurguladı. 

Hanizci, hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep ederek, "Hasta mahpusların sağlık durumlarının belgelenmesi için Adli Tıp Kurumu tek belirleyici olmaktan çıkarılmalıdır. Tam teşekküllü herhangi bir hastanenin vereceği rapor da geçerli olmalıdır" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler