1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasta bilgileri internette sızdı
Hasta bilgileri internette sızdı

Hasta bilgileri internette sızdı

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde skandalların ardı arkası kesilmiyor.

A+A-

Skandallarla kamuoyu gündeminden düşmeyen Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, şimdi de Diyarbakır’daki il ve ilçe hastanelerinin  verilerinin çalınmasıyla Türkiye gündemine tekrar  geldi.  

Genel Sekreterliğe bağlı olan ile ve ilçe  hastanelerin yetkilileri hastanelerde kullanılan programın sistem hatası, sistemin yetersiz kalışı ve en önemlisi sistem güvenliğinin olmadığını bir çok kez yazılı ve sözlü yazılıları iletmelerine rağmen Genel Sekreter Doç.Dr. Murat Kanğın bu konu hakkında hiçbir işlem yapmadığı iddia edildi.

BİR ÇOK KEZ ŞİKAYET EDİLDİ
Hastanelerde kullanılan otomasyon programın web tabanlı olmasından dolayı bu tip sıkıntıların yaşanabileceği konusunda bir çok kez şikayetin olmasına rağmen, hiçbir işlem yapılmadığından dolayı  kamuoyunda Genel Sekreterliğinin kasıt şüphesi olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor.

HASTA VE HASTANE ÇALIŞANLARININ VERİLERİ İNTERNET SAYFALARINDA GEZİYOR
Başta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştrıma Hastanesi ve  diğer hastanelere ait olan  hasta, hastane çalışan personellerine ait kimlik bilgileri, AIDS, Hepatit, Diyabet, Kürtaj gibi oldukça mahrem sağlık bilgileri yer alıyor. Ayrıca hastaların adı-soyadı, kimlik numaraları ve adresleri gibi veriler de bulunulduğu kaydedildi. Bu verilerin yaklaşık 2.1 Gigabyte olduğu gelen iddialar arasında.

NİÇİN SADECE DİYARBAKIR ETKİLENDİ
İddialara göre Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğin veri güvenliğinin çok zayıf olmasından dolayı bu bilgilere ulaşıldığı öğrenildi. Veri güvenliğinin bu denli sorumsuzca zayıf olması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Öte yandan veri sızıntısının Hastane Randevu Sistemi üzerinden değil hastanelerin kendi sistemleri üzerinden gerçekleşti belirtildi.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN  AÇIKLAMA YAPILDI
Yaşanan bu olay Sağlık bakanlığından yazılı yapıldı ve açıklamada şunlar söylenildi : “Sağlık Bakanlığı Hastanelere yönelik yapılan siber saldırılara yönelik açıklama yapma gereğinde bulunmuştur. Sağlık Bakanlığımıza bağlı olan Diyarbakır, Tekirdağ, Kocaeli ve Diyarbakır illerinde bulunan bazı hastanelerimiz hedef alınarak siber saldırı girişiminde bulundu. Söz konusu saldırı sonrasında sadece Diyarbakır ilindeki hastanelerimiz kısmen etkilenmiştir. Bilgi sistem altyapımızın yedekleme mekanizması sayesinde olası bir veri kaybının önüne geçilmiştir. Söz konusu olan siber saldırı sonrası saldırıdan etkilenen hastanelerimizin bilgi sisteminde oluşan kısmi aksama kısa sürede giderilmiş olup, herhangi bir sağlık hizmetlerinde mağduriyet yaşanmamıştır.

Veri Güvenliğimize yönelik bu çirkin saldırı girişimiyle ilgili inceleme başlatıldı. Söz konusu saldırı konusunda, saldırıya sebebiyet verenler hakkında gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır.

Sağlık Bakanlığımıza bağlı olan sağlık kuruluşlarımızın bilgi sistemleri dünyanın en gelişmiş güvenlik altyapısı ile korunmakta olup bu amaçla “Sağlık Bilişim Özel Ağı” kurulmuştur. Kurulan bu ağ ile birlikte sağlık tesislerimizin İnternet erişimini yüzde yüz güvenli seviyeye getirilmiştir. Bakanlığımız bünyesindeki tüm sağlık tesislerimizin kurulacak olan bu ağa dahil edilmesiyle alakalı alt yapı çalışmaları son sürat devam ediyor.

HABERE YORUM KAT