1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasırlı'da 8 Mart kutlaması
Hasırlı'da 8 Mart kutlaması

Hasırlı'da 8 Mart kutlaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı DİKASUM Hasırlı şubesinde şölen düzenlendi.

A+A-
Bu yıl "Özgür kadınla demokratik ulusa" şiarıyla kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı DİKASUM Hasırlı şubesinde Şölen düzenlendi.
 
Şölene; DÖKH bileşenlerinden Sur Kadın Meclisi, KADEM, Amida, Kadın Akademisi ve çok sayıda kadın katıldı. Hasırlı Mahallesi'nde yapılan şenlikte DİKASUM adına konuşan Gülistan Filiz, 1990'lı yıllardan itibaren Kürt kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün erkek egemen sistem içerisinde kadın olmaları nedeniyle yaşadıkları hak gasplarına karşı bir direniş ve protesto günü olarak kutladıklarını söyledi.
 
8 Mart'ı Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçilere atfen kutlayacaklarını ifade eden Filiz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü,"Demokratik Ulus; halkların eşit ve özgür yaşamı olduğu gibi toplumsal kesimlerde eşit ve özgür yaşamın temsiliyetidir. Kadınlar Demokratik Ulus yolunda özgür toplumu, özgür geleceği inşa edecektir" dedi. Filiz, "Bu temelde geliştirilen eşit temsiliyet ilkesine dayanarak hayata geçirilecek olan eş başkanlık sistemi demokratik ulusun bir gereğidir" diyerek konuşmasını tamamladı. Kadınlar davul zurna eşliğinde halay çekip, sık sık "Jin Jiyan Azadi" sloganları atarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü karşıladı. 

HABERE YORUM KAT