1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Haşim'den HDP'ye yönelik saldırılara kınama
Haşim'den HDP'ye yönelik saldırılara kınama

Haşim'den HDP'ye yönelik saldırılara kınama

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili adayı Haşim Hamişi, Adana ve Mersin'de HDP'ye yönelik düzenlenen saldırıları kınadı.

A+A-

HDP Adana ve Mersin il binalarına geçtiğimiz günlerde düzenlenen saldırılara ilişkin açıklama yapan Haşimi, saldırıların provokasyon amaçlı gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

 

Saldırıları şiddetle kınadığını dile getiren Haşimi, “HDP`nin Adana ve Mersin`deki seçim bürolarına eş zamanlı yapılan bombalı saldırıları şiddetle kınıyorum. Dönem dönem AK Parti'nin de seçim bürolarına saldırılar oldu. Bence bu saldırıların neyi hedeflediği, kimin yaptığından daha önemlidir. Yani, saldırıyı kimin yaptığı tabiki önemlidir, ama neyi hedeflediği daha çok önem arz ediyor. Ve tamda seçime az bir süre kalmışken, bu saldırının zamanlaması, bunların niyetleri ve hedefledikleri amaç dikkat çekiyor” diye konuştu.

 

“SAVAŞIN MESAJI VAR”

 

Saldırının bir başka amacının çözüm sürecini baltalamak olduğunu da sözlerine ekleyen Haşimi, şöyle dedi: “Ortada bir tavır var ve bunun altında da kötü bir niyet yatıyor. Halkı rahatsız edip tedirgin etmek isteyenler var. Saldırının bir başka amacı da şüphesiz içinde bulunduğumuz çözüm sürecini baltalamaktır. Yani Kürt meselesini konuşup, tartışmalar sonucunda dahi olsa, yapılacak anlaşmaların önünü engellemek için yapılmıştır. Birileri bu konuyu, konuşmayın, tartışmayın, "savaşın" mesajını vermek istiyor.

 

Elbette ki çözüm sürecinde gelmiş olduğumuz aşamada, taraflar arasında uzlaşıcı bir zemin kurulmaya çalışılırken ve bunu demokratik bir şekilde ele alınmasından rahatsız olanlar, bu tür saldırılarla bunun önünü kapatmayı amaçlamışlardır. İşte bunların yaptıkları bu; Denklem çok basit, gerilimi artır, güvenlik sorunu oluştur, halkın ve kamuoyunun oluşturduğu sağduyuyu engelle. Böylece bu konuların özgürce konuşulacağı, demokratik zemin ve ortamların önüne geçeceklerini sanıyorlar.” “ORTAK TAVIR DEĞERLİDİR” Haşimi, saldırıya karşı gösterilen ortak tavrın anlamlı ve değerli olduğuna da vurgulayarak, “Bütün siyasi partilerin saldırıyı net bir şekilde kınamaları, ortak tavır almaları çok anlamlı ve değerlidir.

 

İşte bu yapıcı tavır ortak bir çizgide sürdükçe, bütün provokasyonların önüne geçilmiş olup, ülkenin kaderi üzerine karanlık oyunlar kuranlarında çabaları boşa çıkartılmış olacaktır. Siyasi partilerin saldırıyı kınamaları ve ortak bir çizgide hareket etmeleri neden önemlidir; Çünkü siyasi ve askeri gücü olanlarında bundan bir mesaj çıkartıp, aynı zamanda bu yaklaşımın değerini de anlayacaklarını tahmin ediyorum" diye konuştu.

 

Saldırının Türkiye'de oluşturulan sağduyuya zarar vermeyi hedeflediğini de açıklamasında belirten Haşimi, “Bu saldırı içinde bulunduğumuz çözüm sürecine ve bütün Türkiye tarafından oluşturulan sağduyuya zarar vermek için hedeflenmiştir. Kürt ve Türk siyasetçilerin, aydınların ve kanaat önderlerinin sorunu demokratik bir şekilde ele almalarının önüne geçmek için hedeflenmiştir. Bu tür üzücü hadiselerde yapılan açıklamalarda, herkes fikirlerini dürüstçe ortaya koyup, lafı ikiletmeden net bir şekilde konuşmalarında fayda vardır. Benim şuan gördüğüm tablo şu: 

 

Herkesin uzlaşıcı ve ortak bir çizgide sağduyulu hareket etmesi, herkesin bu saldırıya karşı net bir tavır göstermesi ve herkesin bu çirkin olayı kınaması, inanın geldiğimiz aşamada güven verici bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

 

(YRT-Y)

HABERE YORUM KAT