1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasarlı okul uyuşturucu merkezi oldu!
Hasarlı okul uyuşturucu merkezi oldu!

Hasarlı okul uyuşturucu merkezi oldu!

Kayapınar ilçesinde hasarlı olduğu için boşaltılan 2 yıldır yıkılmayan Şeyhmus Sultan Tatlıcı Lisesi, uyuşturucu bağımlılarının mekânı haline geldi.

A+A-

Kayapınar ilçesinde hasarlı olduğu için boşaltılan 2 yıldır yıkılmayan Şeyhmus Sultan Tatlıcı Lisesi, uyuşturucu bağımlılarının mekânı haline geldi. Yıkılmakla yüz yüze olan ve üzerinde hiçbir uyarı levhası bulunmayan okulda uyuşturucu çeteleri cirit atıyor. Faal durumda olan ilkokulun yanı başındaki manzara ise mahalle sakinlerini korku içinde bırakıyor.

Kayapınar ilçesi Gaziler Mahallesi'nde bulunan Şeyhmus Sultan Tatlıcı Lisesi binadaki çatlaklar nedeniyle 2012 yılında eğitim ve öğretime kapatıldı. Yaklaşık 2 yıldır boş olan ve hasarlı olmasına rağmen ilgili kurumlar tarafından henüz yıkılmayan lise madde bağımlılarının mekânı haline gelmiş durumda. Metruk durumda olan okulun çevresinde herhangi bir uyarı levhasının bulunmaması olası facialara davetiye çıkarırken, bu durumu fırsat bilen madde bağımlıları ise riskleri gözardı ederek, okulu konaklama yeri olarak kullanıyor. Lisede bulunan sınıflara yatak serilirken, yerlerde ise çok sayıda alkollü içeceklere ait şişe ve uyuşturucu maddeler için kullanılan araç ve gereçler bulunuyor. Bina çevredeki yurttaşların korkulu rüyası.

'Giren çıkan belli değil'

Söz konusu binanın yanındaki Nazmiye Tatlıcı İlköğretim Okulu öğrencilerinin gözleri önünde madde bağımlıları tarafından alenen kullanılan binaya ilişkin yetkililerin herhangi bir tedbir almaması, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Mahalle sakinlerinden Mehmet Emin Topdemir, var olan manzaradan oldukça rahatsız olduklarını belirtti. 2 yıldır terk edilen bu binanın yetkililer tarafından yıktırılmamasına öfkelenen Topdemir, “Eskiden eğitim yeri olarak kullanılan lisede şuanda çeteler cirit atıyor. Bu çeteler içerde fuhuştan tutun ellerine gelen her şeyi yapıyor. Liseye giren çıkan belli değil. Bunların çoğu ise çocuk. Lisenin bitişiğindeki ilkokula çocuklarımızı göndermekten korkuyoruz. Eğer çocuklarımız bir zarar görürse, bunun sorumlusu liseyi bu halde bırakan devlet yetkilileridir” dedi.

'Devlet burada ne yapmaya çalışıyor?'

Lisede bırakılan enkazın bir an önce temizlenmesini istediklerini söyleyen Topdemir, “Bu mahallenin bir liseye ihtiyacı vardı. Çetelerin toplandığı bir yere değil. Gençlerimizin geleceği hiç parlak değil. Çocuklarımız uzak mahallere liseye giderken, yanı başımızdaki lisede yaşananlar bir facia. Devlet bunlara gözlerini yumuyor, ama biz yummayacağız” diye konuştu.

Her an yıkılabilir

Binayı kullanan ve ismini vermek istemeyen madde bağımlısı bir grup genç ise, her türlü uyuşturucu maddenin okul içerisinde kullanıldığını ifade etti. Bağımlı genç, “Devletin amacı uyuşturucuyu bitirmek değil. Amaçları bu tür uyuşturucu maddelerini piyasaya sürmektir. Bizim yapacak bir işimiz yok. Şuanda Diyarbakır'da binlerce geç bizim gibi rahat bir şekilde bu esrarı kullanıyor” diye belirtti. Uyuşturucu maddelerini alkol gibi rahat bir şekilde elde ettiklerini ifade eden gençler, “Bu binada olmamız için hiçbir gerekçe yok. Bu binaya televizyon bile koyduk. Ama su sızıntısı nedeniyle binada her an göçük yaşanabilir. O açıdan korkuyoruz. Haftada bir polisler bizi ziyaret eder. Bazen polislerle iyiyiz bazen de sorun yaşıyoruz” dedi.

'Devlet uyuşturucuyu bitirmek istemiyor'

Gaziler Halkevleri Meclisi üyesi olan Şerzade Anar da mahallende yaşanan duruma ilişkin, “Biz bu terk edilmiş lisenin bir an önce yıkılmasını istiyoruz. Diyarbakır'da boş ve terk edilen yapılarda sistem nasıl çalışıyor? Bu sistem bir an önce son bulsun. Aileleri bu yaşanlara karşı biraz daha duyarlılığa çağırıyoruz. Çünkü bu halde gençlerimiz elden gidiyor” diye konuştu.

Okul yönetiminden yetkililere tepki

Hasarlık okulun hemen yanında ise Nazmiye Tatlıcı İlköğretim Okulu bulunuyor. İlkokul çağındaki çocukları yanı basında yaşanan manzara ise öğretmen ve velileri kaygılandırıyor. Eğitim veren öğretmenler yanı başlarındaki lisede yaşananlardan Diyarbakır'ın il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile Kayapınar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Vali Yardımcısı'nın haberdar olduğunu ifade ederek, “Şimdi soruyorum, bu okulda yaşanları kim üstüne kalacak?” dedi.

HABERE YORUM KAT