1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hasanpaşa restore ediliyor!
Hasanpaşa restore ediliyor!

Hasanpaşa restore ediliyor!

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce, çökme riski bulunan başlayan tarihi Hasanpaşa Hanı’nda restorasyon çalışmaları yapılacak.

A+A-

Çatısı ve balkonları çökmeye yüz tutan Han’da, olabilecek kazaları önlemek adına restorasyon kararı verilirken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün, handaki esnafların mağdur olmaması için bir dizi önlemler aldığı bildirildi.
 
Diyarbakır’ın en eski hanlarından biri olan tarihi Hasanpaşa Hanı’nda restorasyon çalışmaları yapılacağı öğrenildi. 65-70 dükkanın yer aldığı ve uzun bir süreden bu yana restorasyon veya onarım görmediği için son dönemlerde büyük bir risk oluşturan hanın çatı ve balkonlarında onarım yapılacağı öğrenildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce planlanan restorasyon için Han’daki esnaflarla toplantı yapılacağı, akabinde hazırlanacağı projenin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulacağı öğrenildi. Bugüne kadar projesi dahi bulunmayan Han için hazırlanacak projenin onayının ardından esnafların tahliye edileceği, tahliyenin ardından betonarme olan çatının ve balkonların elden geçirileceği öğrenildi.
 
TARİHİ HAN ÇÖKME RİSKİ TAŞIYOR
 
Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkileri, Hasan Paşa han’ının çökme riski taşıdığını ifade ederek, “Hatırlanacağı üzere geçmiş yıllarda hana ait bir balkon çökmüş ve 3 vatandaşımızın yaralanmıştı. Bu tür kazalara mahal vermemek için Hasan paşa Han’ın da restorasyon çalışmalarını planlıyoruz. Betonarme olan çatısının yıkılarak, betonarme olan yerine kurşun yaptıracağız. Yani eserin orijinalini gün yüzüne çıkaracağız.

Han’daki çökme riskini kesinlikle göz ardı edemeyiz. Ayrıca Balkonları da elden geçirmemiz gerekiyor. Han’da 65-70’e yakın dükkan bulunuyor. Han’daki esnaflarımızı mağdur etmeme adına çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bayram sonrası buradaki esnaflarla istişare ederek, gerekli tahliyeyi başlatacağız. Kesinlikle buradaki esnaflar mağdur edilmeyecektir. Bizim amacımız çökme riski taşıyan Han’ı gelecek kuşaklara taşımaktır. En kısa sürede proje ve restorasyon çalışmalarına başlayacağız” diye konuştular.

(haberdiyarbakir.gen.tr)

HABERE YORUM KAT