1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Hasankeyf’te turizm dibe vurdu
Hasankeyf’te turizm dibe vurdu

Hasankeyf’te turizm dibe vurdu

Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişini koruyan yerlerden biri olan Batman’ın antik kenti Hasankeyf İlçesi de bölgede yaşanan çatışmalı ortamdan olumsuz etkilendi.

A+A-

Mağaralar şehri Hasankeyf

Bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikası konumunda bulunan Hasankeyf, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Batman il merkezine 37 km. uzaklıkta tarihi bir yerleşim alanıdır. Raman Dağlarının güney eteklerinde, Dicle nehrinin iki yakasına kurulu bulunan Hasankeyf, kayalara oyulmuş mağara şeklindeki binlerce konutu nedeniyle, “Mağaralar Şehri” ya da “Kayalar Kenti” anlamına, Süryanice Kefa ve Ortaçağda Hasankeyf’e yerleşen Araplar Arapça da Kaya Kale anlamına gelen “Hısnı-keyfa” demiştir.Tarihi kaynaklardaki “Cepha” (Kefa) ve “Hısn-ı Keyfa” adı, Osmanlı Döneminin son zamanlarında Hasankeyf'e dönüşmüştür. Mağaralar Şehri'nin kimler tarafından ve ne zaman oyulduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Kepenk kapama riski var

Tarihi 10 binlere dayanan Hasankeyf, geçen seneye kadar da bölgedeki en cazip turizm uğrak yeri konumundaydı. Ne var ki, son dönemlerde bölgede yaşanan şiddet ve çatışmalı ortamlar nedeniyle Hasankeyf’te nasibini aldı. Son aylarda iş yapamamaktan yakınan Hasankeyf esnafları, endişelerini dile getirirken, söz konusu olumsuz tablonun d

HABERE YORUM KAT