1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Hasankeyf'i taşıyorlar
Hasankeyf'i taşıyorlar

Hasankeyf'i taşıyorlar

AKP, kamuoyundan gizli saklı bir şekilde medeniyetler şehir ve tarihi bir miras olan Hasankeyf'i yok etmek için kolları sıvadı.

A+A-

 AKP, Meclis'e getirdiği torba yasayla ilçenin taşınması için harekete geçerken, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi üyesi Veysi Aslan, söz konusu girişimi "miras kıyım" olarak değerlendirdi. Önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'na gelecek olan kanun yasallaşmasını beklemeyen TOKİ de her zamanki gibi fırsatçılığa soyundu.
AKP, "yangından mal kaçırmak için" kolları sıvadı. AKP, binlerce yıllık tarihe sahip Hasankeyf'i taşımanın yollarını açtı. Gündemin savaş ve ölümlerle geçtiği böylesi bir süreçte AKP, fırsattan istifade ederek, uluslararası tepkilere rağmen Ilısu Barajı'nın sular altında bırakacağı Hasankeyf'i, taşımak için gerekli yasayı Meclis gündemine getirdi. Alelacele bir şekilde torba yasaya eklenen Hasankeyf'in taşınmasına dair maddenin de bulunduğu tasarı Perşembe günü gece geç saatlerde alt komisyondan geçti. 34 maddeden oluşan tasarının son maddesiyle on binlerce yıllık bir tarihe ve UNESCO'nun 10 kriterinden 9'unu yerine getiren Hasankeyf tarihi dokusundan kopartılarak, başka bir yere taşınması için de resmi süreç başladı.
Medeniyet kentti yok olacak
Tasarının Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçmesiyle birlikte önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'na gelecek olan kanunun kabul edilmesi durumunda Mezopotamya medeniyetlerinin vazgeçilmez kentti adım adım yok edilmekle karşı karşıya kalacak.
 
İlçenin tamamı nakledilecek
 
Tasarıda Hasankeyf'in taşınması ile ilgili olarak verilen veriler, ilçenin bir bütün olarak tanışacağını ortaya koyuyor. Tasarıya göre ilçenin şimdiki konumun kuzeyinde yeni bir ilçe oluşturulacak.

Buna ilçe merkezi, Ilısu Barajı göl alanında kalmayan mevcut sınırları da dâhil olmak üzere, kuzeyde 995 metre rakımlı Berrahalil Tepesi ile Hamduni Sırtı, doğuda 515 metre rakımlı Kot Tepe, güneyde Dicle Nehri, Kesmeköprü Köyü ve Kınamaz Burnu, batıda 670 metre rakımlı Düğli Tepe ve Mesiliamer Sırtı ile çevrili alana nakledilecek. Bu kapsamda da ilçenin yeni yerleşim yerine nakledilme süreci tamamlanıncaya kadar geçecek süre içinde Hasankeyf Belediyesi, halen bulunduğu yerde hukuki varlığını sürdürecek. İlçe Merkezi yeni yerleşim alanına hukuken taşındıktan sonra da belediyenin hukuki varlığını Ilısu Barajı göl alanında kalmayan mevcut sınırları da dâhil olmak üzere yeni yerleşim yerinde sürdürecek.


HDP, muhalefet şerhi koyacak
 

Söz konusu tasarının komisyondan geçmesine karşı HDP, tasarıya muhalefet şerhi koymak için çalışmalara başladı. Bu kapsamda Pazartesi gününe kadar gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra tasarıda Hasankeyf'in taşınmasına karşılık muhalefet şerhi yazdırılacak.


'Miras yıkımdır'
 

Konuya ilişkin DİHA'ya konuşan Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi üyesi Veysi Aslan, UNESCO'nun kültürel tarih mirası kriterlerinin on tanesinden dokuzunu karşılayan Hasankeyf'in tarihi ve doğa mirası olarak değerlendirmek yerine bir "miras yıkım" kapsamında yok etmenin tercih edilmesinin açıklanamaz bir durum olduğunu kaydetti.
 

'AKP çatışmalı ortamı fırsata dönüştürdü'


Aslan, Hasankey'in, ömrü ancak 50 yıl civarı olacak bir baraja feda edilmek istendiğini kaydederek, Plan Bütçe Komisyonu'nda geçen tasarıya ilişkin şunları söyledi: "Tasarıdaki kroki ve bilgilerden, bugüne kadar sınırları ve yasal statüsü belli olmayan yeni Hasankeyf'in sınırları belirlenerek hukuki bir statü kazandırılmaktadır. Aslında bu madde ile bu çatışmalı ortam fırsat bilinerek, Hasankeyf'in taşınmasının hukuki alt yapısı hızlandırılarak bir an önce boşaltılmak istenmektedir" dedi.
 

Kamulaştırma yapıldı, fırsatçı TOKİ orada da hortladı


Şu an itibari ile Hasankeyf'in mevcut yerleşim yerindeki evlerin ve taşınmazların kamulaştırma işleminin yüzde 75-80 oranında bitirildiği bilgisini paylaşan Aslan, "Buna karşılık yeni ilçe alanı olarak belirlenen alanda kaymakamlık, emniyet müdürlüğü ,ilkokul, ortaokul ve bağlı lojmanların dışında başkaca sivil halk için yapılmış herhangi bir konut bulunmamaktadır. TOKİ yeni konutlar için halka maliyeti yüksek ve ağır koşullar dayatarak mağduriyetlerini artırmaktadır" ifadelerini kullandı.
 

'İşlemler kamuoyunda saklanarak yapılıyor'


Aslan, göstermelik olarak birkaç tarihi eserin de doğal ortamından alınarak oluşturulmak istenen kültür parka taşıma işleminin başladığını kaydetti. Eserlerin taşınması sırasında çok ciddi zararın yaşanacağını ve eserlerin tahrip olmasının önünün alınamayacağını ifade eden Aslan, "Bütün bu işlemlerde kamuoyunun bilgisinden saklanarak, yasal olmayan ihalelerle gizli kapaklı yapılmaktadır" diye konuştu.


Aslan, kamuoyuna AKP'nin bir tarihi yok etme girişimine karşı duyarlılık çağrısı yaptı. 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler