1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hannover Dostluk Grubu çalışmalarına başladı
Hannover Dostluk Grubu çalışmalarına başladı

Hannover Dostluk Grubu çalışmalarına başladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Hannover Belediyesi'nin kardeş belediye olması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Diyarbakır'da Hannover Dostluk Grubu kuruldu.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Almanya Aşağı Saksonya eyaleti başkenti Hannover Belediyesi'nin kardeş belediye olması, ortak projeler oluşturması ve değişim programları uygulaması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Diyarbakır'da Hannover Dostluk Grubu oluşturuldu.
 
Bundan sonraki tüm kardeşlik görüşmelerinde rol üstenecek olan Dostluk Grubu, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
 
Büyükşehir Belediyesi encümen odasında yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Cengiz Günay, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Sarmaşık Derneği Başkanı Şerif Camcı, Selis Kadın Derneği'nden Emek Yazbaşı, Bağlar Kadın Kooperatifi'nden Zelal Cengiz, Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Leyla Ferman, Gençlik Değişim Derneği ve Eğitim-Sen üyeleri katıldı.
 
 
Toplantıda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Hannover Belediyesi'nin kardeş belediyeler olması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Eşbaşkan Fırat Anlı, yaptıkları görüşmelerin belli bir aşamaya geldiğini söyledi. Hannover'de bulunan kurum ve sivil toplum örgütlerinin Diyarbakır Dostluk Grubu kurduğunu, Diyarbakır'da da Hannover Dostluk Grubu'nun kurulması talebinin onlardan geldiğini ifade eden Anlı, talep doğrultusunda kentteki sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek Dostluk Grubu oluşturduklarını açıkladı.
 
 
DOSTLUK GRUBU TÜM KARDEŞLİK GÖRÜŞMELERİNDE YER ALACAK
 
 
Diyarbakır'da kurulun Dostluk Grubu'nun Hannover Belediyesi'yle görüşmeler gerçekleştireceğini belirten Anlı, önümüzdeki hafta Hannover'a gidip girişimlerde bulunacaklarını bildirdi. İlk kez böyle bir girişimde bulunduklarını, kentteki sivil toplum örgütlerinin de bu faaliyetin içinde yer almasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Eşbaşkan Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
“Birkaç görüşmemiz daha var. Belki bu Hannover Kardeşlik Grubu'muz, başka kardeşlik gruplarına da dönüşebilir. Örneğin Almanya'da Karlsruhe ile görüşmelerimiz bulunuyor. Karlsruhe heyeti haziran ayında kentimizi ziyaret edecek. Bugün oluşturduğumuz Dostluk Grubu sadece Hannover için değil tüm kardeşlik görüşmelerinde yer alacak. Belediye olarak biz her zaman sivil toplum örgütleriyle bir arada olmak istiyoruz. Sivil toplum örgütlerinin yapacağı çalışmalarda bizler belediye olarak yer alıp destek sunmak istiyoruz.”
 
 
ANLI PAZARTESİ GÜNÜ HANNOVER'E GİDİYOR
 
 
Eşbaşkan Fırat Anlı, kardeş belediye ilişkilerinde belli bir aşamaya gelinmesi nedeniyle önümüzdeki pazartesi günü Hannover'e giderek, Hannover Belediye Başkanı Stefan Schostok ve 30 yıl Hannover'in Belediye Başkanlığını Herbert Schmalstieg'le görüşmelerde bulunacak.
 
 
(YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT