1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hani'de sel baskınları
Hani'de sel baskınları

Hani'de sel baskınları

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Hani ilçesinde etkili olan şiddetli yağmurun ardından oluşan sel Yukarı Turalı köyünü çamur altında bıraktı.

A+A-

İlçeye 12 kilometre uzaklıkta bulunan 120 haneli Yukarı Turalı köyü yaklaşık 1 saat etkili olan dolu ve şiddetli yağmur sonrasında oluşan selden etkilendi. Köy adeta çamur deryasına döndü. Şiddetli yağış ve ardından oluşan sel nedeniyle köydeki yüzlerce dönüm arazi, bahçede zarar oluştu.

Köy Muhtarı Nevzat Yıldız, köy merkezinden geçen 3 dere yatağının taşması sonucu büyük oranda zarar yaşadıklarını söyledi. Dere yataklarının çevre düzenlemesinin yapılması için 2010 yılında kaymakamlık aracılığıyla resmi olarak DSİ'ye başvurduğunu belirten Muhtar Yıldız, "Etüt çalışmaları yapıldı, acil önlem tutanağı tutuldu ancak sonuca varılmadı.

Şiddetli yağış ve dolunun beraberinde getirdiği çamur ve taş ile kaya parçaları köy merkezinde bulunan ve vatandaşların içme suyunu karşılayan köy çeşmesini kullanılmaz hale getirdi" dedi. Sel felaketinden sonra köyün bir çok tarım arazisi, bağ, bahçeler, köy yolları büyük ölçüde hasar gördü" dedi.

Öte yandan, ilçeye bağlı Uzunlar köyünde de sel felaketinin yaşandığını belirten vatandaşlar bir çok tarla, bağ ve bahçenin zarar gördüğünü dile getirdi.