1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hani’de işyerlerinde gıda denetimi
Hani’de işyerlerinde gıda denetimi

Hani’de işyerlerinde gıda denetimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Hani Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü denetim faaliyetiyle, halk sağlığını korumak amacıyla gıda üreten, satan ve depolayan işyerlerine yönelik gıda ve hijyen denetimi yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı gıda kontrol ekipleri, denetim öncesi Hani ilçesine gelerek Hani İlçe Belediye Başkanı Şaban Arda Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde halk sağlığını korumak amacıyla ilçe belediyelerinin personelini bir araya getirerek gıda denetimi eğitim toplantısının gerçekleştiğini, ilçelerde denetimlerin yapılacağı startının verildiğinin bilgisini paylaştı.

İlçede gıda ürünleri üreten, satan, işleyen ve depolayan işyerlerine yönelik yapılan denetimlerde market, kasap, lokanta, yemek fabrikası ve tatlıcıları dolaşan ekipler, işyerlerini hijyenik, fiziki ve teknik koşulları bakımından inceledi. Denetimlerde hijyen kurallarına uymayan iş yerleri hakkında gerekli işlemler yapılarak görevlilerce ilgili uyarılarda bulunuldu.

“Eğitim hizmetleri de yürütüyoruz”

Denetimler hakkında bilgi veren Hani Belediye Başkan Vekili Şaban Arda Yazıcı, halk sağlığına verilen önemin bir sonucu olarak işyerlerin denetlendiğini belirtti. Başkan Yazıcı, “Gıda üretimi, tüketimi, toplu tüketim ve satışının yapıldığı işyerlerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi desteğiyle ve ayrıca Hani Belediyesi olarak denetliyoruz. Bu tür denetimleri yaparken aslında sadece sunum alanları değil özellikle imalathaneler, üretimin yapıldığı yerler, kasaplar, lokanta yemek fabrikası ve tatlı imalatı yapan ve satanları denetliyoruz. Bu denetimleri yaparken sadece esnafa bir caydırıcı veya denetleyici gözle bakmıyoruz. Aynı zamanda bilgilendirme ve eğitim hizmetlerini de yürütüyoruz” dedi.

Vatandaşların fiziki ve hijyenik şartlara uygun olmayan işyerlerini belediyeye bildirmesini isteyen Başkan Yazıcı, işyeri sahiplerinin çalışanlarını hijyen, sağlıklı ortam, fiziki ve teknik şartlar konusunda bilgilendirilmesi ve eğitim verilmesi gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT