1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hani'de bağ bozumu başladı
Hani'de bağ bozumu başladı

Hani'de bağ bozumu başladı

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde her yıl geleneksel olarak yapılan ve ilçede yaygın olan üzüm bağlarının hasat ve bağ bozumu başladı.

A+A-

Kışa hazırlanan köylüler bağlardan topladıkları üzümleri pekmez, sucuk ve pestil yapıyor. Köylüler kışın vazgeçilmez besin kaynağı olan pestil, sucuk ve pekmezi hazırlamak için kendilerine ait üzüm bağlarında çalışıyor. Bağ sahipleri her yıl eylül ve ekim ayı sonlarında üzüm salkımlarını bağ bıçağı ve bağ makaslarıyla kestikten sonra sepet ve tenekelere dolduruyor. İşlenen üzümler daha sonra pekmez ve pestil yapılacağı alana getirilerek torbalarda eziliyor. Üzümün suyu ateşte kazanlarda kaynatılarak şire haline getiriliyor. Bir defa kaynatıldıktan sonra ayrı kazanlara konulup tekrar kaynatılan şire daha sonra pekmez halini alıyor.


Şirenin bir kısmına ise bazı mayalar katılarak pestil ve sucuk haline getiriliyor. Bezlere serilen şire güneşte kurutularak pestil elde edilirken, ipe dizilen ceviz içleri şire kazanlarına batırılmak suretiyle cevizlerin üzeri kaplanarak sucuk elde ediliyor.