1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hani’de 50 çiftçiye 5 bin adet ceviz fidanı
Hani’de 50 çiftçiye 5 bin adet ceviz fidanı

Hani’de 50 çiftçiye 5 bin adet ceviz fidanı

Diyarbakır’ın Hani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçedeki 50 çiftçiye 5 bin adet Chandler Cinsi aşılı ceviz fidanı dağıtıldı.

A+A-

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Hani’de kapama meyve bahçesi sayısını artırmak, çiftçilerin tarımsal gelirini yükseltmek, meyveciliğin gelişmesini sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla "Meyveciliği Geliştirme Projesi" kapsamında çiftçilere, Chandler Cinsi aşılı ceviz fidanı dağıtıldı.

Çiftçilere meyve fidanı dikim tekniği ve bakımı ile ilgili Ziraat Mühendisleri tarafından bilgilerin de verildiği dağıtım töreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abdulaziz Alioğlu, “Öncelikle böyle güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bu gün bu proje Hani ilçemizin bağcılık alanında hem üzümüyle hem de diğer meyveleriyle daha da güzelleşecek, ekonomik katkılarıyla çiftçi ailelerimizin bütçelerini güçlendirecektir. Bu kapsamda yaklaşık 300 dekarlık alanda kapama ceviz bahçesi tesis edilecek.

Toplamda 5 bin adet aşılı Chandler Cinsi Ceviz Fidanı dağıttık. Çiftçilerimiz de bunları sağlıklı bir şekilde bahçelerine ve tarlalarına dikecekler ve en güzel ürünlerini alacaklar. 125 bin liralık fidan maliyetinin yüzde 70’lik kısmını GAP İdaresi Başkanlığı bütçesinden, kalan kısmı da çiftçiler tarafından karşılandı. Hani halkı ağacı seviyor, ben bunu görüyorum. Bu ilgi ve alaka da devam ettiği sürece, bu ağaçsız dağlar kurtulacak ve Hani ilçesi yeşil bir görünüme kavuşacaktır" dedi.