1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hani yaratılanı yaratandan ötürü seviyordunuz?
Hani yaratılanı yaratandan ötürü seviyordunuz?

Hani yaratılanı yaratandan ötürü seviyordunuz?

Sur'da çatışmalarda ölen Mesut Seviktek ve İsa Oran'ın cenazeleri bir haftadır saldırılardan dolayı alınamıyor.

A+A-

 İHD'de basın toplantısı yapan Seviktek ve Oran aileleri, cenazelerin verilmesini istedi. İsa Oran'ın babası Mehmet Oran, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın 'Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz' sözü nerede kaldı? Bu yaratılanları, kadın, çocuk, yaşlı demeden katlederek, beton taşlarının üstünde günlerce bekletiliyorlar, bu nasıl bir sevgi?” diye sordu.

 

Sokağa çıkma yasağının 28 gündür devam ettiği Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşamını yitiren ancak cenazeleri saldırılar nedeniyle bir haftadır alınamayan Mesut Seviktek ve İsa Oran'ın aileleri karşılaştıkları engellemelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

 

İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen toplantıya ailelerin yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, MEYA-DER Eşbaşkanları Ayşe Dicle ile Hasan Pençe katıldı. İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, 28 gündür yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek yasağın derhal kaldırılması çağrısı yaptı.

'Cenazeler verilmeyerek suç işleniyor'

Sur'da yaşamını yitiren gençlerin cenazelerini günlerdir alamadıklarını söyleyen Bilici,"Devlet aylardır bölgede suç işlemeye devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde 28 günlük bir sokağa çıkma yasağı yoktur. Biran önce bölgede sokağa çıkma yasakları kaldırılmalı. Cenazeleri almak için çalışmalarımız devam ediyor. Cenazelerin aileye verilmemesi suçtur ve şuan Sur'da insanlığa ilişkin suçlar işleniyor" dedi.

 

'Cenazeleri almak için her türlü yola başvuracağız'

 

Nursel Aydoğan ise, 28 gündür Sur ilçesinde devletin ağır silahlarla halka dönük katliamlar gerçekleştirildiğini dile getirdi. Aydoğan, "Ağır silahlarla böylesi saldırıların olduğu yerde yaşam hakkından bahsedilemez. Sur'da yaşamını yitiren iki gencin yaklaşık bir haftadır cenazelerini alamıyoruz. Diyarbakır Valisi ile yaptığımız görüşmelerimizde valinin cenazeleri Kurşunlu Camii'nde bekletildiğini ve çatışmalardan dolayı cenazelerin alınamayacağını söylüyorlar. Aslında Kurşunlu Cami'nin çevresinde ciddi bir çatışmanın olmadığını oradaki halkımızın söylemlerinden biliyoruz. Aslında vali cenazeyi almamamız konusunda kararlı ama biz şunu belirtiyoruz, hiçbir şey için olamasa bile İslami değerler acısından cenazelerin günlerce yerde kalmaması gerekiyor. Bizler cenazeyi almak için her türlü yola başvuracağız" dedi.

 

'Biran önce cenazelerimizi bize versinler'

 

Bir haftadır cenazelerini almak için her türlü yola başvurduklarını belirten Mesut Seviktek'in abisi İhsan Seviktek, "Bu mudur insanlık bu mudur kardeşlik biz cenazelerimizi almak uğraştığımız da Diyarbakır Valisi bizim alay edercesine yaklaşımlar sergiliyor. Bu yaklaşımlarla bizim ve bizden sonraki ailelerin iradelerini kırmaya çalışıyorlar, ama şunu iyi bilsinler bizim irademizi hiçbir güç kırmadı ve kıramaz. Devlete sesleniyorum biran önce cenazelerimizi bize versinler ve Sur'da ki ablukanın da kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

 

'Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz' sözü nerede kaldı?

 

İsa Oran'ın babası Mehmet Oran da, "Bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın 'Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz' sözü nerede kaldı? Bu yaratılanları kadın, çocuk, yaşlı demeden katlederek beton taşlarının üstünde günlerce bekletiliyorlar bu nasıl bir sevgi, bu nasıl bir slogan hani söylemlerinizin devamı. Ben bir insan olarak bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Kimse kalkıp bu sorunları hendeklere bağlamasın. Diyarbakır, Suruç ve Ankara'da katliamlar gerçekleşirken hendekler mi vardı. Roboski'de 34 can katledilirken hendek mi vardı soruyorum size? Kimse şimdi bu katliamları hendek meselesine çevirmesin. Biran önce herkes vicdan sahibi olsun her kez gözünü açsın artık. Biz çocuklarımızın cenazeleri üstünde oynanılmasını istemiyoruz. Biran önce cenazelerimizin bize verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler