1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hangi zarf, hangi sandığa
Hangi zarf, hangi sandığa

Hangi zarf, hangi sandığa

30 Mart'taki yerel seçim öncesinde Yüksek Seçim Kurulu, oy verme işlemiyle ilgili bilgileri yayınladı. Buna göre seçmen sandığa 3 farklı renkte zarfla gidecek, T.C. kimlik numarası olan belgelerle oy kullanılabilecek.

A+A-

Yerel seçimlere 3 hafta kaldı. Peki seçmen nasıl, nerede ve hangi saatler arasında oy kullanabilecek? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu soruların yanıtlarını ortaya koyan bir bilgilendirme yaptı.

YSK, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 32 ilde oy kullanma işleminin 7 ile 16 saatleri arasında yapılacağını bildirdi. Geri kalan 49 ilde ise oy verme saatleri, 08.00 ile 17.00 arası olarak belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu, seçmenin kimlik tespiti için kabul edilecek belgeleri de açıkladı.
Buna göre 30 Mart günü oy kullanabilmek için, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekiyor.

3 farklı renkte zarf

Seçmenler oylarını kullanırken sandığı 3 farklı renkte zarf atacak. Turuncu, mavi ve mor. Turuncu zarf, il genel meclisi üyeliklerini belirlemek için olan oylarda kullanılacak. Mavi zarfla, büyükşehir belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri belirlenecek. Mor renkli zarfla ise köy muhtarı ve köy ihtiyar heyetleri için olan oylar kullanılacak.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT