1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ başlıyor
‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ başlıyor

‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ başlıyor

Bu yıl yedincisi yapılacak ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır’da yapılıyor.

A+A-

Konu hakkında açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Kültür Müdürü Süleyman Beştaş, festivalde direniş, kadın hakları, iklim ve yüzleşme konulu filmlerin gösteriminin yapılacağını belirti.


Yedincisi düzenlenen "Hangi İnsan Hakları? Film Festivali" 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır Kayapınar Belediyesi Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde yapılacak. Documentarist'in 7'ncisini düzenlediği ‘ Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ni Kayapınar Belediyesi İHD, TİHV ve TMMOB ortak düzenliyor.

 

Bu yılki festivalin 28 Kasım'da Diyarbakır katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye adandığını belirten Kayapınar Belediyesi Kültür Müdürü Süleyman Beştaş,  “ Festivalde direniş ve savaşların devam ettiği farklı ülkelerdeki hikâyelerinin anlatıldığı belgeseller Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak. Festivalin açılışı Kobani’de kadın direnişinin konu alan "Nû Jîn" belgeseli ile başlayacak.

 

Festivalde Arap Baharı, Şengal, Ruanda, Dersim soykırımı, işçi direnişleri ve Cizre’de katledildikten sonra polis panzeri arkasından sürüklenen Haci Lokman Birlik'in oynadığı "Bark" gibi birçok filmin gösterimi yapılacak “ dedi.


Festivalin onur konukları Tahir Elçi ve Viyan Peyman’ın aileleri 
Üç gün sürecek festival boyunca yönetmen ve oyuncularla söyleşilerin yapılacağını belirten Kültür Müdürdü Süleyman Beştaş, “ Festivalin açılışına katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve Kobani direnişinde yaşamını yitiren simge isimlerinden Viyan Peyman’ın ailelerinin onur konukları olarak katılımıyla başlayacak. Tüm halkımızı festivale davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Festivalin programı 

11 Aralık -Saat 13.00 - Nûjîn


12 Aralık-14.00 -Bark, Soluk 15.00- Kırlangıcın Yuvası, Meşvan, Ev, Sessiz, Koloni, Kelebeğin izi 


19.00 -Hay way zaman, Tanrı pazar günlerini sevmiyor 


13 Aralık-15.00- Bark, Soluk, Güçlü irade, Kelebeğin izi,17.00- Sessiz, Koloni, Tanrı Pazar günlerini sevmiyor,19.00 -Kırlangıcın yuvası, Ev, Meşivan

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler