1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hamzaoğulları'ndan engelliler haftası açıklaması
Hamzaoğulları'ndan engelliler haftası açıklaması

Hamzaoğulları'ndan engelliler haftası açıklaması

Diyarbakır AK Parti Milletvekili Dr. Mehmet S. Hamzaoğulları Dünya Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

A+A-

Hamzaoğulları yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz nüfusunun da önemli bir bölümünü engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Yarınlara güvenle bakabilen mutlu ve huzurlu bir toplum yapısına ulaşılması; renk, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın engelli – engelsiz tüm bireylere eşit hak ve olanakların sağlanması, sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve sosyal haklar gibi sorunların çözülmesi ve daha iyi yaşam koşullarının sağlanması ile mümkündür.

Engelli olmak bir kusur olmamakla birlikte, herkes engelli olma potansiyeline sahip olup tüm engelli vatandaşlarımızın; sorunlarına duyarlı olunması, sosyal yaşam içinde yerlerini alabilecek şartların oluşturulması ve toplumsal yaşama üretken olarak katılımlarının gerçekleşmesi için gereken ilgi ve desteğin sağlaması gerekmektedir.

Bu nedenle AK Parti iktidarımız ile engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları konusunda çok önemli çalışmalar yapılmış ve adımlar atılmıştır. Yapılan Anayasa değişikliği ile engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık sağlanmış, bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımız bakım hizmeti kapsamına alınmış, evde bakım ücreti uygulamaya konulmuş, tüm vatandaşlarımızın bakım ücretleri devlet tarafından karşılanması sağlanmış, 5378 sayılı Engelliler Kanunu ve uygulamasına yönelik 15 yönetmelik çıkartılarak 1500 sayfalık engelliler hukuku oluşturulmuştur.

Ayrıca engelli vatandaşlarımızla ilgili olarak; Umuma açık tüm mekânların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunlu hale getirildi, bakıma muhtaç çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı verildi, sayısı 100'e yaklaşan engelsiz yaşam merkezleri kuruldu, özel sektörde çalışan engelli işçilerin sigorta primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanması sağlandı, engellilere ait bir evin emlak vergisinden muaf olması sağlandı, bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sayıları artırıldı, özel eğitime muhtaç tüm engellilerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ücretleri devletimiz tarafından karşılamaktadır.
Kamudaki engelli istihdamı % 200'den fazla artırıldı, engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınması kolaylaştırıldı, engellilere mahsus ilk defa merkezi sınav yapıldı, bundan böyle bu uygulama devam edecektir.

Ayrıca yüzde 70'ten fazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlarımızın maaşları artık evlerinde ödenmektedir.Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir yaşam dileğiyle Dünya Engelliler Haftası'nın hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz eder, selam ve saygılarımı sunarım.” dedi.

HABERE YORUM KAT