1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hamzaoğulları:'Hizmetlerimiz devam edecek'
Hamzaoğulları:'Hizmetlerimiz devam edecek'

Hamzaoğulları:'Hizmetlerimiz devam edecek'

Diyarbakır Ak Parti Milletvekili Dr. Mehmet S.Hamzaoğulları 2012 yılının sona ermesi nedeniyle, 2012 yılı ve öncesini değerlendirerek, 2013 yılı ve sonrası ile ilgili bilgi verdi.

A+A-

"2013 YILINDA DA HİZMETLERİMİZ ARTARAK  DEVAM EDECEK"

Hamzaoğulları yaptığı açıklamada şunları söyledi;  Ülkemiz ekonomisi, 90'lı yıllarda yaşadığı ağır tahribat ve 2001 yılındaki krizin ardından adeta dibe vurmuş, ancak 10 yıllık Ak Parti iktidarı ile uygulanan sağlıklı makroekonomik politikalar ve gerçekleştirilen reformlarla küresel ekonominin önemli aktörlerinden biri hâline gelmiştir.

Gerçekleştirilen reformlarla ülkemizin kurumsal altyapısı güçlendirilmiş, yatırım ortamı iyileştirilmiş, uluslararası rekabet gücü artırılmış, gelişmiş ülkelerle olan gelir makası hızla daraltılmış, ekonomi ve dış politikanın yanında, eğitim, sağlık, ulaştırma, enerji, sosyal ve kültürel alanda çok önemli adımlar atılmıştır. Ayrıca, insan hak ve özgürlükleri ve demokratikleşmede atılan adımlar ile ülkemizin demokrasi çıtası önemli ölçüde yükseltilmiştir.

Yine yapılan çalışmalar ile yüksek faizler ve yıllarca süren kronik yüksek enflasyon düşürülmüş, sosyal devlet anlayışı güçlendirilmiş, ülkemiz korkular, krizler, kaoslar ülkesi olmaktan çıkarılmış, küresel ekonomide yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemiz 2009'un son çeyreğinden itibaren hızla büyümeye başlamış, en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmuştur.

AK Parti iktidarı ile Ülkemizi katma değer zincirinde yukarılara taşıyacak önemli adımlar atılmış, atılmaya devam etmektedir. Bu kapsamda, uygulamaya konulan yeni teşvik sistemi ile ülkemizin uluslararası rekabet gücünü artırma potansiyeline sahip, AR-GE içeriği yoğun, yüksek teknolojili ve katma değerli, stratejik önemi haiz yatırımlar teşvik edilmektedir. 2009 ve 2012 yıllarında uygulamaya konulan teşvik sistemleri sayesinde yatırımcının üzerindeki istihdam kaynaklı yükler oldukça azaltılmıştır. Yine altyapıda gerçekleştirilen yatırımlar ile kara, hava ve demir yollarında büyük mesafeler kat edilmiş, tarıma ve çiftçimize verilen destekler 2002 yılından bu yana 4 kattan fazla artırılmıştır.”

Hamzaoğulları, AK Parti iktidarı ile çalışmaların ve hizmetlerin 2013 yılı ve sonrasında da artarak devam edeceğini, TBMM'de kabul edilen 2013 yılı bütçesi ile eğitim, sağlık, altyapı ve sosyal nitelikli harcamalara öncelik ve ağırlık verildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

Önümüzdeki dönemde de büyüme potansiyelimizi güçlendirecek makroekonomik politikalar ve yapısal reformlar uygulanmaya devam edilecektir. Bu çerçevede, kayıt dışılıkla mücadele, eğitimde kalitenin artırılması ve iş gücü piyasasında esnekliğin sağlanması önemsediğimiz alanlardır.

2013 yılında bütçeden eğitime ayrılan kaynak bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artırılmış 68 milyar liraya çıkartılmıştır. Böylece 2002 yılından bu yana bütçeden eğitime ayrılan kaynak 6 kattan fazla artırılmıştır. Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla uygulamaya konulan FATİH Projesi 2013 yılında da devam edecektir.

Ayrıca 2012 yılında yeni bir uygulamayla üniversite birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden alınan harçlar kaldırılmış, artık 2,3 milyon öğrencimiz yükseköğretimi harçsız olarak okuyacaklardır. Ayrıca üniversitelerimizin öğretim elemanı ve personel ihtiyacının karşılayabilmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Emekli maaşları arasındaki farkı gidermek için 2012 yılında intibak düzenlemesi yapılmış bununla ilgili ödemeler 2013 yılında yapılacaktır.

Yine Sosyal Güvenlik Sistemimiz 2013 yılında da güçlü bir şekilde desteklenmeye devam edilecektir. Yaşlılarımıza, engellilerimize, fakirlerimize, kimsesizlerimize, çocuklarımıza ve kadınlarımıza yönelik sosyal hizmetler ve sosyal yardım harcamaları yüzde 25 oranında artırılmıştır.

Vatandaşlarımıza erişilebilir, etkin ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak için 2013 yılında kamu sağlık harcamaları 2012 yılına göre yüzde 11, 2002'ye göre ise 5 kattan fazla artırılmış olup böylece eğitimden sonra en fazla kaynak sağlığa ayrılmıştır.

2013 yılında Tarıma ve çiftçimize destekler devam edecek olup, tarıma yapılan toplam destek tutarı 2002 yılından bu yana 4 kattan fazla artırılarak, 2013 yılında 13 milyar liraya çıkartılmıştır.

Yine işveren prim desteği, tarımsal kredi faiz desteği, esnaf kredi faiz desteği, teşvik ödemeleri ve KOBİ destekleri de devam edecek olup, bunlar için ayrılan ödenek ise yüzde 23 oranında artırılmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle 2013 yılının ülkemiz ve milletimiz için hizmet ve başarılarla dolu bir yıl olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.