1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hamilelikte diş bakımı ve diş hastalıkları
Hamilelikte diş bakımı ve diş hastalıkları

Hamilelikte diş bakımı ve diş hastalıkları

Diş hekimi Dr.Tuncay Vural hamilelikte diş bakımı ve diş hastalıkları hakkında bilgi verdi. Vural, gebelik sırasında annenin iyi beslenmesi ve yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmayacağını söyledi.

A+A-

Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat edilmemesi halinde ağız içinde bazı zararlı değişimlerin olabileceğini belirten Diş hekimi  Dr.Tuncay Vural “Gebelik sırasında anne iyi beslenirse ve yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz.

Fakat diş bakımına dikkat edilmezse gebelikte hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazı zararlı değişimler olur. Örneğin kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşur.Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyveler ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile, et , balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir” dedi.
 
Hamilelikte dişler daha kolay mı çürür?


Her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancının doğru olmadığını savunan Diş hekimi  Dr.Tuncay Vural “Halk arasında inanıldığı gibi hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde dişlerin çürümelerinin nedenleri şunlar olabilir: İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermemesi. Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır.Dengeli ve düzenli beslenememe sonucu da dişler kaybedilir” diye konuştu.
 
Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi?


Hamilelik sırasında ilk üç ayda etkili diş tedavisinden kaçınılması gerektiğini savunan Diş hekimi  Dr.Tuncay Vural “Hamilelik sırasında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir, diş tedavileri için en uygun dönem bu dönemdir (Yani gebeliğin 4. 5. ve 6. ayları). Gebeliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi hassas bir dönemdir ve acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır. - Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda diş tedavisi yapılmalıdır” dedi.


HAMİLELİK GİNGİVİTİSİ (DİŞ ETİ İLTİHABI )


Diş hekimi  Dr.Tuncay Vural sözlerini şöyle sürdürdü: 


     Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar.


Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır.


Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir. 
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler