1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Hamdullah Öğe'nin kanı çocuklarının kimliklerine sıçradı
Hamdullah Öğe'nin kanı çocuklarının kimliklerine sıçradı

Hamdullah Öğe'nin kanı çocuklarının kimliklerine sıçradı

Bingöl'de aracının içerisinde uğradığı silahlı saldırı sonrası, götürüldüğü yol kenarında infaz edilen Hamdullah Öğe'nin üzerinden çıkan eşyaları ailesine teslim edildi.

A+A-

Ailesi teslim edilen eşyaları arasında Öğe'nin gömlek cebindeki çocuklarından Gülbahar (12) ve Melek'e (9) ait nüfus cüzdanlarının da sıkılan kurşunlardan delik deşik olduğu görüldü.


Sandık başına gidilmesine 4 gün kala Bingöl Karlıova'da, HDP seçim anons aracına dönüştürdüğü kendisine ait minibüsü ile çalışmalarını tamamlayıp akşam saatlerinde köyüne dönüğü sırada planlı bir silahlı saldırıya uğrayarak, yol kenarında infaz edilen Hamdullah Öğe'nin katilleri hala olayın üzerinden 6 gün geçmesine rağmen halen bulunamadı. Yol üstünde kurulan pusuda katledilen Öğe'nin otopsi raporu henüz resmi olarak açıklanmasa da vücudunda 30'un üzerinde kurşun girişi olduğu ifade ediliyor. İşlenen cinayete ilişkin başlatılan soruşturma henüz devam eden incelenen Öğe'nin eşyaları ise ailesine teslim edildi.


Öğe'nin ailesine teslim edilen, öldürüldüğünde üzerinde bulunan eşyaları arasında ise sadece bir miktar para, bazı resmi evraklar, arabasının anahtarı, sigarası, ehliyeti ile hem kendisinin hem de 6 çocuğundan ikisine ait nüfus cüzdanları yer aldı.


Öğe'nin nasıl canice kurşun yağmuruna tutularak katledildiğini gösteren en somut fotoğraflardan biri de akıtılan kanının üzerine damladığı bu eşyalar.


'Düşmanımız yok, devlet baskısı altında yaşadık'


Katledildiğinde üzerinde bulunan gömlek cebinden çıkan, çocuklarından Gülbahar (12) ve Melek'e (9) ait nüfus cüzdanlarının sıkılan kurşunlardan nasibini aldığı görülüyor. Her ikisi de sıkılan kurşunlara delinen nüfuz cüzdanlarının üzerinde baba Öğe'nin sıçrayan kanı da var.


Çocuklarının eşyalarını alan aile, şimdi katil ya da katillerin bulunmasının beklentisi içerisinde. Çocuğunun katledildiği haberini köylerindeki evinde alan anne Melik Öğe, herhangi bir düşmanları olmadığını ancak yıllarca devlet baskısı altında yaşadıklarını, eşi Sait'in de 2000 yılında JİTEM tarafından alıkonulup, işkenceye maruz kaldığını aktardı.
Hiç kimseye zararı dokunmayan bir karakterde olduğunu anlattığı oğlunu en son sabah evden çıkarken gördüğünü dile getire anne, oğlunun kanının yerde kalmaması ve acılarının az da olsa hafiflemesi için faillerin bir an önce bulunmasını istedi.


Sakinleştirici ilaçlarla ayakta duruyor


Katledilen Hamdullah Öğe'nin eşi Sabiha Öğe ise, hala eşini yitirmenin acısı üzerinde. Yaşadığı acı ile sık sık kendinden geçen acılı eş, sakinleştirici ilaçlarla ayakta tutuluyor.


Katledilen Öğe'nin 5'i kız 1'i erkek olan çocuklarından ise en büyüğü 11 en küçüğü ise henüz 3 yaşında. Çocuklarının birbirinden ayırmasa da bir erkek çocuğu olmasını çok isteyen Hamdullah Öğe, eşiyle birlikte sahip oldukları Gülbahar (11), Melek (9), Pervin (7), Narin (5) ve Havva (4) isimlerini verdikleri kız çocuklarının ardından Resul (3) ismini verdikleri bir erkek çocuk sahibi oldu. Ancak bu sevinci doya sıya yaşayamadan babalarının katledilmesiyle ailenin ocağına ateş düştü.


Çocuklardan küçük Havva'nın, geçirdiği krizler nedeniyle hastaneye kaldırılan annesi ile birlikte gittiği tek katlı prefabrik evlerinin önünde babaanneleri Melek, babasız bırakılan diğer torunlarıyla ilgileniyor. Çocuklardan yalnız Gülbahar, Melek, Pervin ve Narin babalarının artık hayatta olmadığının farkında. Annesiyle birlikte hastaneye giden Havva ile birlikte en küçükleri olan Resul ise etraftaki, evlerinde kurulan taziyeye katılan kalabalığı anlamlandırmaktan uzak, kimi zaman akan gözyaşlarına kendi gözyaşlarını dahil ediyor, anneannesinin kucağında.


Oturdukları evlerinin dışında sahip oldukları minibüsleri de yitirdikleri Hamdullah Öğe ile birlikte kurşunların hedefi olan aile, bu konuda oldukça alçakgönüllü olsa da ekonomik olarak zor durumda. Yaşları henüz çok küçük babasız kalan 6 çocuğu birlikte ortada kalan ailenin yardım eli uzatılmasına ihtiyaç var.

 

HABERE YORUM KAT