1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halkların melodileri festivalde buluştu
Halkların melodileri festivalde buluştu

Halkların melodileri festivalde buluştu

1. Amed Müzik Festivali`nde Simurg, Koma Dengvedan, Yasemin Göksü, Amel Mathlouthi, Grup Munzur, Koma Gulen Xerzan, Sanat Sokağı ve İstasyon Meydanı`nda seslendirdikleri parçalarla unutulmayacak anlar yaşattı. Farklı coğrafyaların melodileri festivalde bu

A+A-

"Sanatın rengi ve sesiyle özgürlüğe doğru yürüyoruz" sloganıyla düzenlenen festivalin 3. gününde ilk olarak Sanat Sokağı'nda müziği ait oldukları yere taşıyan Simurg adlı sokak sanatçıları yurttaşlarla buluştu. Aralıklarla yollara çıkıp sokaklarda özgürlüğü, müzikleriyle haykırmaya çalışan Simurg üyelerinin, seslendirdikleri Kürtçenin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçeleri ile Türkçe ezgiler festivale renk kattı.

Festivalin ikinci programı ise İstasyon Meydanı'nda devam etti. Meydanı dolduran binlerce yurttaş, Bursa Sarya Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Koma Dengvedan'ın hareketli Kürtçe ezgilerle coştu. Daha sonra sahneye çıkan Yasemin Göksu "Amede" ezgisini söylemesi kitle tarafından uzun süre alkışlandı. Göksu, "Medeniyetlerin başkenti Diyarbakır'dan Kırşehir'e selam" diyerek,  geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren sanatçı Neşet Ertaş'ı andı.

Her yaş grubundan insanların doldurduğu meydanda sahneye çıkan Rojin adlı küçük kızın seslendirdiği şarkılara tüm dinleyenler eşlik etti.

Meydandaki coşku her geçen dakika artarken, sahneye Tunuslu şarkıcı Amel Mathlouthi'nin çıkmasıyla alkış ve zılgıtlar dakikalarca sürdü. Yurttaşları Kürtçe selamlayarak ezgilerini seslendirmeye başlayan Mathlouthi, farklılıkların zenginliğini ortaya koydu ve Kürtçe, Arapça ve Türkçe söylediği şarkılarla sınırları ortadan kaldırdı. Sesi ve müziğiyle dünyadaki sorunları yansıtmaya çalışmasıyla tanınan Mathlouthi'nin kemanla birlikte sahnede gösterdiği performans büyük beğeni topladı. Her şarkının bitiminde kitleye Kürtçe teşekkür eden sanatçı,  "Özgürlüğümüzü alacağız korkmuyoruz" diyerek sahneden indi.

Binlerce kişi Grup Munzur'un seslendirdiği birbirinden güzel ezgiler eşliğinde uzun süre halay çekti. Sahneye son olarak çıkan Koma Gulen Xerzan'ın seslendirdiği şarkılarla program sona erdi.