1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halklar arasına muhabbet cemresi düştü
Halklar arasına muhabbet cemresi düştü

Halklar arasına muhabbet cemresi düştü

Diyarbakır'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Diyarbakır'ın kadim bir kent olduğunu ve selam vermenin kadim kültürün bir parçası olduğunu bildirerek Muhabbet cemresinin halklar ar

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen, "Büyük Restorasyon: Kadim'den Küreselleşmeye Yeni Siyaset Anlayışımız" konulu konferanstan sonra Diyarbakır (Amed) Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret Bakan Ahmet Davutoğlu, hiç hafızasında silinmeyecek hatıralarla dolu bir Diyarbakır gezisinde olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, sözlerinin devamında, "Diyarbakır'ın kadim bir kent olduğunu ve selam vermenin kadim kültürün bir parçası olduğunu bildiren Davutoğlu, "Selam verdiğiniz her anda aslında sadece karşınızdakilere merhaba demiş olmuyorsunuz. Doğaya, insanlara, herkese barış ve huzur diye dua edersiniz. Bunun için selam ibadettir, selam barıştır. 'Aleykümselam' derken de ben senden eminim, sen de benden emin ol demiş olursunuz. Bugün Diyarbakır sokaklarında gördüğüm bu selam biçimidir" dedi.

'Diyarbakır'ı korumak boynumuzun borcu'

Diyarbakır'ın kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, Baydemir'e çok önemli bir görevi yerine getirdiğini söyleyerek, şunları söyledi: "Diyarbakır gibi bir şehri emanet olarak almış olmak büyük bir sorumluluktur. Diyarbakır'ın her taşını, her taşın üzerindeki her kitabeyi, her kitabenin her harfini korumak ve o taşın kıymetini idrak ederek, gelecek nesillere taşımak boynumuzun borcudur."

Davutoğlu Newroz çiçekleriyle karşılandıklarını hatırlatarak, Newroz'un aynı zamanda cemrenin havaya, suya, toprağa düştüğü zaman olduğunu söyledi. Cemrenin burada sembolik olarak halkın ve bütün kesimlerin arasındaki muhabbet olduğunu vurgulayan Davutoğlu şöyle dedi: "Cemre, Nevruz'da nasıl havaya, suya, toprağa düştüyse muhabbet cemresi de, Bursa'ya, Urfa'ya, Adana'ya, Hakkari'ye her yere düşmüştür. Zaten vardı, yenilendi. Bunu Diyarbakırlı kardeşlerimin çok iyi idrak ettiklerini görüyorum."

'Sıkıntılar konjonktüreldir'

Yaşanan sıkıntıların konjonktürel bir sıkıntı olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Sorumluluk hepimizin üzerinde. Aslında bin yıllık tarihte parantez içinde kalmış sıkıntılardır. İnşallah bunlar aşıldığında hem bizim ülkemizdeki restorasyon, hem bölgemizdeki restorasyon, yeniden bir düzen inşa etmek faaliyeti başlar. Bu aynı zamanda insanlığa da büyük bir barış mesajıdır" diye konuştu.

Görüşmede sürece atıftan bulunan Baydemir ise, "İnşallah bu kez samimiyet, kararlık ve cesaretle insanlarımızın tümünün hak etmiş olduğu barışı armağan etme imkanına sahip olacağız" dedi.

Baydemir, Bakan Davutoğlu'na baharda açan kır çiçeklerini vererek, "Newroz yeni başlangıçlara vesile olsun" temennisinde bulundu.

Osman Baydemir Diyarbakır'ın 33 farklı medeniyete ev sahipliği yaptığını, bütün kitabi dinler ve onlardan önceki inançlara ev sahipliği yaptığını belirterek, Diyarbakır için "Birçok farklı dilleri, dinleri ve kültürleri bünyesinde barış içerisinde yaşatan bir kent" olduğunu söyledi.

Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uzun bir zaman, nerdeyse cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ciddi sıkıntılar yaşadık ve maalesef ki bu sıkıntıları çözme algısı ve bakış açısından kaynaklı daha da karmaşıklaştı. Üzülerek görüyoruz ki, ülkemizin doğu yakası ile batı yakası, kuzey yakası ile batı yakası arasında algıda bir farklılık sevinçte ve tasada bir uzaklaşma süreci oluştu. İnşallah ortak bir çabayla, hak, özgürlük, adalet, eşitlik, birlikte yaşam temelli yeni bir süreci ve sayfayı hep birlikte açma imkanına sahip oluruz. Ve o sayfaya da inşallah barışı, hakkı, dostluğu, hukuku, adaleti hep birlikte yaşarız."

Baydemir, Diyarbakır ile Ankara, Trabzon, İstanbul arasında inşa edilecek barış köprülerinin sadece ülkede yaşayan halklara değil Ankara ile Mahabad, Hewlêr, Bağdat, Şam, Qamışlo arasında, Ortadoğu'da yaşayan bütün halkalar arasında barış ve birlikte yaşamın katkı sunacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Baydemir, Davutoğlu'na; Diyarbakır surları, Ulu Cami, Meryemana Kilisesi, On gözlü köprü gibi Diyarbakır'ın tarihi ve anıtsal nitelikteki eserlerini kolaj olarak işlendiği bir çini ile Türkçe-Kürtçe-İngilizce olarak yayınlanan Diyarbakır Gezi Rehberini armağan etti. Baydemir ayrıca bölgenin 15 ilinin işlendiği "Bölgeye Farklı Bakış" adlı kitabı armağan etti. Baydemir, 10 yıldır belediyenin gücünü ve emeğini tarihi Suriçinin kalkınmasına ayırdığını söyleyerek, "Doğrusu ekonomik ve sosyal kalkınmayla barışı birbirinden ayırt edemiyorum. İkisi birlikte ancak gelebilir. Diyarbakır surları sahabe kabirleriyle kiliseleri ve camileriyle bir kalkınma projesi ama aynı zamanda bir barış projesi" diye konuştu. Davutoğlu da, "Diyarbakır dünya turizmi açısından da keşfedilmemiş bir hazine. Umarım önümüzdeki dönem bu hazine tüm dünyada tanınır, bilinir olacak" dedi.

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT