1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Halkın yüzde 70'i başkanlık sistemine karşı
Halkın yüzde 70'i başkanlık sistemine karşı

Halkın yüzde 70'i başkanlık sistemine karşı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'nin yürüttüğü başkanlık sistemi kampanyasına önemli bir uyarı geldi. Halkın yüzde 70'inin AKP'lilerin ise yüzde 35 – 40'ının başkanlığa karşı olduğu ortaya çıktı.

A+A-
Cumhuriyet'in haberine göre çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Denge ve Denetleme Ağı, Ankara'da başkanlık sistemiyle ilgili bir çalışma toplantısı düzenledi.
 
 
Toplantıda konuşan A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, yaptıkları anketleri anlatırken başkanlık sisteminin seçmenden vize alamadığını söyledi.
Anketlerde halkın yüzde 70'inin başkanlık sistemine açıkça karşı çıktığını anlatan Adil Gür, AKP'ye oy veren seçmende ise bu oranın yüzde 35 – 40 olduğuna dikkat çekerek, “Ben anketler ve saha gözlemlerimle söylüyorum, çözüm süreci tamamlanmadan sistem değişikliğine gidilebileceğini zannetmiyorum. Bugünlerde yaptığımız araştırmalarda ise sistem değişikliğini sağlayacak bir sayısal çoğunluğun asla mümkün olmadığını görüyoruz” dedi.
 
Yeni Anayasa talebi yüzde 20
 
 
Anketler ve araştırmaların Türkiye'nin en önemli gündeminin ekonomi olduğunu gösterdiğini vurgulayan Gür, “Toplumun yüzde 80'i borçlu ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Öyle olunca özgürlük sorunu toplumun yeterince dikkatini çekmiyor. Aş, iş, yoksulluk herşeyin önüne geçiyor. Yeni Anayasa talebi yüzde 10 – 20'nin üzerine çıkmıyor” ifadelerini kullandı.
 
Muhalefete 'günaydın' diyorum
 
 
İktidarları değiştiren unsurun ekonomi olduğunu hatırlatan Gür, “Bu seçimde başta CHP olmak üzere partiler bildirgeleriyle, seçmen davranışlarını değiştirenin ekonomi olduğunu kabul ettiler. Kendilerine günaydın diyorum” diye de ekledi.

HABERE YORUM KAT