1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Halkın verdiği görevleri ne pahasına olursa olsun yerine getireceğiz'
'Halkın verdiği görevleri ne pahasına olursa olsun yerine getireceğiz'

'Halkın verdiği görevleri ne pahasına olursa olsun yerine getireceğiz'

DBP’li belediye eş başkanlarının toplantısında konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, halkın kendilerine verdiği görevleri ve beklentileri ne pahasına olursa olsun yerine getireceklerini kaydederek, “Halkımıza karşı mahcup olmayacağız, verilen bedellere ve değerle

A+A-

DBP’li Belediye Eş Başkanlarının Ara Dönem Toplantısı Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan ve Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eş Başkanı Fırat Anlı, DBP Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek ve Emine Ayna, il ve ilçe belediye eş başkanları katıldı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başlayan toplantının açılışında konuşan Eş Başkanımız Fırat Anlı, toplantının alternatif, halkçı ve toplumcu yerel yönetim modelinin beraberce nasıl inşa edileceğini değerlendirmek amacıyla alındığını, ancak son iki gündür yaşanan olayların toplantının gündemini de etkilediğini ifade etti.

Daha önce defalarca denenmiş, başarısızlığa mahkum olmuş pratiklerin bir kez daha sergilenmek ve sınanmak istendiğine dikkat çeken Anlı, “O açıdan bu toplantımız elbette bu siyasal sürecin içinde bulunduğu atmosferle ve onun gündemi ile de devam ettirilecektir.” dedi. Yerel yönetimler olarak halkın kendilerine verdiği görevleri ve beklentileri ne pahasına olursa olsun yerine getirmenin arayışı içinde olduklarını kaydeden Anlı, konuşmasına şöyle devam etti: “Halkımıza karşı mahcup olmayacağız. Verilen bedellere ve değerlere layık olacağız.

Bu konuda da hiç kimsenin en ufak bir tereddütü, kaygısı ve kuşkusu olmasın. Belediyecilik hizmetimizi yerine getirirken, bu anlayışla hareket edeceğiz. Halkımıza en iyi hizmeti nasıl sunabilirizin arayışçısı olacağız.  Ama aynı zamanda da yaratılmış olan bu değerlerin gerçek anlamıyla sonuçlanması ve gerçek amaçlarına uygun bir şekilde nihayete erdirilmesi için de üzerimize düşen rol ve misyonları yerine getireceğiz. Bu elbette ki sadece bizler için değil, bulunduğumuz coğrafyadaki herkes için son derece kıymetli bir çabadır. Bunun altını özellikle çizmek gerekiyor.

Yanı başımızda yaşanan gelişmeler bunun önemini bin kat arttırmıştır. O açıdan biz yerel yönetim çalışanları olarak, bu işin yürütücüleri olarak, hem halkımızın hem de Türkiye’deki barışsever, özgürlüksever ve demokrasi yanlılarının hiçbir kaygısı olmasın, bizler on binler, yüz binler, milyonlar bu süreci de, birlikte dayanışmayı artırarak, birbirimize kenetlenerek aşacağız.”

Yüksek: Bu bir darbedir

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, AKP hükümetinin meşruluğu olmamasına karşın savaşta ısrar etmesini darbe olarak nitelendirerek, "Darbe dönemlerinde basın sansürlenir, demokratik basın açıklamaları engellenir ve her sabah onlarca yüzlerce yurttaş gözaltına alınır. Şu an yaşananlarda tam da budur. Bu bir darbedir. Halk yönetme yetkisi vermemişken zorla karar alıp uygulamak bir darbe mekaniğidir." şeklinde konuştu.

‘Belediyelerimiz Rojava’ya yardım nedeniyle karalanmak isteniyor’

Savaş konseptinin basın, toplum ve halklar üzerindeki politikaların yanı sıra özel olarak yerel yönetimlere dönük bir politika başlattığını belirten Yüksek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başlayan savaş konsepti ile belediyelerimize bir teftiş programı çıkarılmıştır. Peki neden şimdi? Neden savaş konseptinin devreye girdiği bugünlerde başlatıldı? Çünkü belediyelerimiz Kobanê ile Rojava ile dayanıştı, yardım etti.

Bunların hepsini de yasalar çerçevesinde gerçekleştirdi. Belediyelerimiz 193 bin Kobanêli yurttaşın aylarca tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır. İşte bu teftişle bunun üzerinden belediyelerimizi yolsuzlukla karalamak istiyorlar. Nasıl ki Gazze'ye, Filistin'e yardım etmek hak ve meşru ise Rojava'ya da yardım etmek meşrudur. Bizler öyle diğer belediyeler gibi reklam yapan belediyeler değiliz. Bu teftişlerle belediyelerimizin ne kadar halkçı olduğu ve Rojava devriminin yanında durduğu belli olacaktır." Konuşmaların ardından toplantı başladı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler