1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Halkın umudunu kırma politikası yerle bir edildi'
'Halkın umudunu kırma politikası yerle bir edildi'

'Halkın umudunu kırma politikası yerle bir edildi'

Diyarbakır Cezaevi'ndeki 14 Temmuz ölümü orucu direnişini yıldönümünde Bitlis'te düzenlenen panelde konuşan yazar Salih Sezgin, cezaevinde iki ideolojinin savaştığını ve işkencecilerin amacının teslimiyet olduğunu vurgulayarak, direnişle birlikte bir halk

A+A-

PKK'nin öncü kadrolarından M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz'ın Diyarbakır Cezaevi'ndeki insanlık dışı işkencelere karşı 14 Temmuz 1982'de başlattıkları ölüm orucunun yıldönümüne ilişkin Bitlis Belediyesi tarafından Kurubulak Mahallesi'ndeki Toplum Destekevi'nde panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak yazar Salih Sezgin ve HDP İl Eşbaşkanı Nazime Avras katılırken, HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı, Bitlis Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Olan, KJA, MEYADER, HDP ve DBP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş paneli dinledi.

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan, M. Hayri Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek, Akif Yılmaz ve Mazlum Doğan'ın posterlerinin asıldığı panel alanında, zindan direnişine ilişkin pankartlar ve PKK, KCK bayrakları da yer aldı. Saygı duruşunun ardından başlayan panelde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Avras, dünyada hiç görülmemiş işkencelerin Diyarbakır zindanlarında devrimcilere uygulandığını söyledi.

Avras, TC devletinin en acımasız işkencelerine karşı tarihi bir direniş sergilendiğini ifade ederek, "Dünyanın en zor dönemlerinde, bir zeytini bile komün yapan M. Hayri Durmuş ve arkadaşlarına ne kadar sadık kalacağız" dedi. 

 

'Diyarbakır Cezaevi vahşet alanıydı' 

Kürt özgürlük hareketinde yaşamını yitirenleri selamlayarak konuşmasına başlayan Yazar Salih Sezgin ise Diyarbakır Cezaevi'nin pilot bölge olarak seçildiğini anlattı. Sezgin, "Tarihten günümüze kadar ne kadar işkence türü varsa politik, siyasal, kültürel soykırım, hepsi Diyarbakır Cezaevi'nde uygulandı.

 

Diyarbakır Cezaevi bir vahşet alanıydı. Yapılmak istenen kimliksiz, kültürsüz, onursuz bir kimlik yaratmaktı. Kürtler adına, Kürdistan adına, şehitlerimizin, değerlerimizin adına kafamızda ne varsa yok edilmek istendi. Bize dedikleri şey 'Kürdistan'ı öldürdük betona gömdük. Artık bir daha dirilmez' idi. Ama yoldaşlarımızın ideolojileri inançları güçleri betonlar arasında filizlenip beynimize yerleşti" ifadelerini kullandı.

 

'Günün 24 saati işkence'

 

Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan vahşete karşı bir inanç mücadelesi verildiğinin altını çizen Sezgin, "Onur, kimlik, şeref, namus savaşıydı. Önder kadro arkadaşların şahsında orada bir irade savaşı yürütüldü.

Tarihte ilk kez devletin Kürtlere yaptığı her türlü işkence orada yerle bir edildi. Bu hareketin direniş ruhu var. İçeriye girdiğimizde çocuk yaştaydık, kimse bize bir şey aşılamadı. Esat Oktay öncülüğünde cezaevinde 24 saat işkence yapıyorlardı. Bazen işkence bitse de biraz dinlensek diyorduk. Gece gündüz 'Türküm' dedirtmek için akla gelmeyen her türlü işkenceyi uyguladılar" diye konuştu.

 

'14 Temmuz ruhu anlatılmaz yaşanır' 

 

Bütün işkencelere rağmen ayakta durmanın 14 Temmuz ruhunun göstergesi olduğuna vurgu yapan Sezgin, şöyle devam etti: "Ölüm orucunu başlatırken arkadaşlar tarafından iki istek vardı. Biri siyasi savunma ve ihanetin durdurulması ile vahşete son verilmesiydi.

Tamamen siyasal, tamamen kimliksel istemlerdi ve mahkemelerde siyasal savunmalar yapıldı. O savunmalarla, tarihten günümüze kadar bu devletin Kürt halkına yaptığı şeyler anlatıldı, belgelendi.

Eylem bittiğinde Esat Oktay Yıldıran ekibi Diyarbakır zindanını terk ettiler. 14 Temmuz direnişi gerçekten Diyarbakır Cezaevi'nde devletin politikasını yerle bir etti. Orada amaçlanan, teslim alınan bir irade savaşı, umut kırma savaşıydı ve iki ideolojinin savaşmasıydı.

Kimin ideolojik boyutuyla güçlü olduğu ortaya çıktı. İnanç olduğu zaman insan iradesinin ne kadar güçlü olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda umudun ne kadar güçlü olduğu ortaya çıktı. Bir halkın umudunu kırma politikası yerle bir edildi." 

 

Panel Sezgin'in konuşmasının ardından alkışlarla son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler