1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halkın sağlığıyla oynayanların karşısındayız
Halkın sağlığıyla oynayanların karşısındayız

Halkın sağlığıyla oynayanların karşısındayız

Diyarbakır'daki kasaplar ucuz ve kalitesiz et satan marketlerden şikayetçi. Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Hacı Atlı hedeflerinin müşterilerinin sağlıklı hijyenik ortamlarda kesilmiş et sunmaları olduğunu belirtti.

A+A-
Atlı, “Hijyenik olmayan ortamlarda et satarak halkımızın sağlığıyla oynayan kişilerin her zaman karşısında olacağız” diye konuştu. 
 
Çözüm süreciyle birlikte rahat bir nefes alan esnafı bu kez marketler hedef aldı. Diyarbakır Kasaplar  ve Besiciler Odası Başkanı Hacı Atlı market reyonlarında satılan ucuz etin sağlıksız ve hijyenik ortamlarda bulundurulmadığı iddia ederek halkı uyardı. Geçtiğimiz günlerde kongresi yapılan ve başkanlığa getirilen Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Hacı Atlı kolları sıvadı. Atlı, halkın sağlıklı et yiyebilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirerek, halkın sağlığıyla oynayacak kişileri de affetmeyeceklerini söyledi.
 
Atlı, “ Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler odamızın yeni seçilen yönetim olarak tek hedefimiz değerli hemşerilerimize sağlıklı hijyen ortamında kesilmiş kuzu ve dana eti sunmaktadır. Etlerimiz  veteriner kontrolünde geçmektedir günlük kesimler yapılmaktadır.  Kasaplar odamıza bağlı üyelerimiz tamamıyla bu kurallara uymaktadır, bu konuda Kasaplar odamız denetimlerini sürdürmektedir” diye konuştu.
 
Diyarbakır'da bulunan bazı marketlerin hijyenik olmayan ortamlarda et sattığını sözlerine ekleyen Başkan Atlı, “Maalesef Diyarbakır ilimizde mantar gibi çoğalan marketler ile başa çıkamamaktayız Bu marketler yüzünden küçük esnaflarımız güç durumdadır marketler etleri promosyon adı altında çok ucuz bir şekilde piyasanın altındaki fiyatlarla sunmaktadır, bu nedenle maliyetin altında  et sattıklarından dolayı küçük esnaflarımız iş yapamaz duruma gelmektedir” dedi.
 
Halkın sağlığıyla oynayacak kişilerin her zaman karşısında olacaklarını belirten Başkan Atlı, “Halkımızın sağlığı ile oynayan kim olursa olsun fırsat vermeyeceğiz belediyelerin ve Tarım İl Müdürlüğüne bağlı gıda denetim ekiplerinin büyük marketleri denetim altına alarak etlerin ve kıymaların kontrolün yapılmasını talep etmekteyiz, Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanlığı olarak denetimlerimizi daha da sıklaştırarak belediyelerle ve Tarım İl Müdürlüğü ile görüşülerek gerekli denetimlerin yapılacağını halkımızın bilgisine sunuyorum” diye konuştu.
Diyarbakır'da kasaplık yapan esnaflar şunları söylediler.
 
Babadan kalma mesleği icra ettiklerini belirten  Abdülhakim Uyansız, “Mesleğimiz babadan kalmadır. Bizim amacımız vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet vermektir. Etlerimiz veteriner kontrolünden geçmektedir. Biz hayvanlarımızı kendimiz alıp entegre tesislerinde kesiyoruz. Halkımız bilmedikleri ve tanımadıkları esnaf ile kasaplardan özellikle kıyma alırken çok dikkat etmelerini istiyoruz. Kıymaların içerisine  sakatat  koyuyorlar satıyorlar ” diye konuştu.
 
Büyük marketlerin promosyon adı altında ucuz et satmasından şikayetçi olan bir diğer kasap M.Ali kurt  ise, “Biz kasaplar olarak büyük marketlerden çok etkilendik. Hizmet olarak halkımıza hep güzel kaliteli temiz et satmaktayız Sattığımız etler hijyenik ve veteriner kontrolünden geçmektedir. Aynı  zamanda da günlük etlerimiz kesilmektedir. Müşterimiz var o konuda sıkıntımız yok. Sadece sıkıntımız geliş güzel et satan sağlıksız  esnaflardadır” dedi. 
 

HABERE YORUM KAT