1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Halkımızın birbirine karşı silah kullanmasını asla edemeyiz'
'Halkımızın birbirine karşı silah kullanmasını asla edemeyiz'

'Halkımızın birbirine karşı silah kullanmasını asla edemeyiz'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Doğu ve Güneydoğu'da arazi anlaşmazlıklarının neden olduğu silahlı kavgalara ilişkin,

A+A-

 "Bir yandan bölgemizde, Türkiye'de ve Ortadoğu'da barışı inşa etmeye çalışırken bir yandan halkımızın kendi içerisinde birbirine karşı silah kullanmasını ve birbirini katletmesini asla kabul edemeyiz" dedi.

Beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP'li belediye başkanları ve Diyarbakır Barosu'nun da aralarında yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile Bismil ilçesine giden Demirtaş, Hazro ilçesinde 17 Ağustos'ta 2 aile arasında meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği silahlı kavgada 3 kişiyi kaybeden Uğurlayan ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, ailelerin acısını paylaşmak için ilçeye geldiklerini belirterek, köylerde yaşanan aile içi kavgalar ve çatışmalardan duydukları üzüntüyü dile getirdi. 

Çatışma ve kavgalarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Demirtaş, şöyle dedi:

"Özellikle son zamanlarda anormal bir şekilde artış gösteren aile içi kavgalara dikkati çekmek ve bu gidişatın son derece ciddi ve kaygı verici bir noktaya ulaştığını hatırlatmak için buradayız. Olayın gerekçesi, nedeni ne olursa olsun, böylesine bir tutumu parti olarak kabul etmiyoruz. Parti olarak 100 yıllık Kürt sorununu konuşarak barış içerisinde, diyalogla çözmeye çalışan bir hareketiz. Bu topraklara barış getirmeye, akan kanı durdurmaya, gençlerin birbirini öldürmesini durdurmaya çalışıyoruz. Çok şükürki savaştan, çatışmadan kaynaklı ölümleri yüzde 100 durdurmayı başardık. Özellikle Öcalan'ın çağrısıyla buna büyük bir fırsat sunuldu. Bir yandan bölgemizde, Türkiye'de ve Ortadoğu'da barışı inşa etmeye çalışırken bir yandan halkımızın kendi içerisinde birbirine karşı silah kullanmasını ve birbirini katletmesini asla kabul edemeyiz."

-"İçimizi parçalıyor, yüreğimizi yaralıyor"

"İçimizi parçalıyor, yüreğimizi yaralıyor. Sorunlar, sıkıntılar, gerilimler olabilir. Bizler bunları kendi içimizde tartışarak, diyalogla çözebilecek olgunluğa ulaşmış bir halkız" diyen Demirtaş, parti olarak bu konuda halkın emrinde ve hizmetinde olduklarını söyledi.

Demirtaş, halkın sorunları çözememesi halinde partilerinin arabulucu olmaya hazır olduğuna dikkati çekerek, "Sorunlarınızı çözemediğiniz takdirde partimiz sorunları çözmeye hazırdır. Hiçbir yerde aileler arası böylesi çatışmaların, kan davalarının, ölümlerin yaşanmasını kabul etmiyoruz. Bu son olsun istiyoruz. Bölgenin hiçbir yerinde şu saatten sonra böylesine bir acı olayı bir kez daha yaşamak istemiyoruz. Çatışmaları ve ölümleri asla kabul etmiyoruz" diye konuştu.

-Sağduyu çağrısı

Yaşananlar konusunda aile büyükleri, bireyleri ve gençlerin çok sağduyulu olması gerektiğini ve bu konuda herkesten ricacı olduklarını anlatan Demirtaş, bu tür yöntemlerin hiç kimseye fayda getirmeyeceğini vurguladı.

Olanlardan sadece ailelerin zarar görmediğini ve acılarının büyük olduğunu belirten Demirtaş, "Aileler bizim ailelerimizdir, bizler zarar görüyoruz. Tüm cenazeler bizim cenazemizdir. Ölen biz öldüren biz. Olmaz bunu kabul edemeyiz" dedi. Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ancak biz yine de bu çağrıyı buradan, acılı babanın, acılı ailenin yanından yapmak istiyoruz ki; bir daha böyle acılar yaşanmasın. Bu meseleleri de parti olarak barış içerisinde, sulh içerisinde halletmek istiyoruz. Kan davasına dönüşmeden ve bu mesele daha da uzamadan bütün aileler arasındaki barışı sağlamak istiyoruz. Partimiz bunun için elinden gelen tüm çabayı ve gayreti göstecektir. Ailelerimiz de, zaten olayın yaşandığı andan itibaren hiçbir şekilde tasvip edilemeyecek bir olayın yaşandığının farkındalar. Kendileri de bu konuda partimizin girişimlerine açık olduklarını belirtiyorlar. Bu da bizi sevindiriyor tabiiki. İnşallah bir daha böylesi acılar görmeyiz. İnşallah bir daha hiçkimsenin ve hiçbir ailenin başına bu olaylar gelmez. Biliyoruz ki bunlar sizlerin de arzu etmediği şeyler. Ama böyle şeyler olup bittikten sonra da devam etmemesi için birlikte daha fedakar ve cesur davanmak zorundayız. Bu gibi durumlarda kahramanlık ve cesaret, barıştan yana tavır koymaktır. En büyük cesaret ve kahramanlık odur. Onun dışında yapılacak her şey zarar verir. Ailelerden ricamız sabırlı ve sağduyulu olmalarıdır. Alllah hepimize sabır versin. Allah rahmet etsin ve hepimizin, tüm ailelerin başı sağolsun."

Uğurlayan ailesinin fertleri, Demirtaş'a, geliştirecekleri çözüm yolunu kabul edeceklerini belirttiler. Demirtaş, daha sonra söz konusu olayın diğer tarafının yaşadığı Hazro ilçesine hareket etti.

HABERE YORUM KAT