1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Halka açık meclis
Halka açık meclis

Halka açık meclis

Diyarbakır merkez Sur İlçe Belediyesi, şeffaf yönetim ilkesi uyarınca açık toplantılarını sürdürüyor.

A+A-

 Bu çerçevede halka açık meclis toplantıları da sürüyor. Sur’a bağlı Bağıvar Mahallesi’nde benzeri bir toplantı daha gerçekleştirildi. Toplantıya, Sur Belediye Eş Başkan Vekili Azize Değer Kutlu ile İzzettin Candan, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, belediye birim müdürlükleri ve Bağıvar halkı katıldı.


Bir süredir meclis toplantılarını halkla birlikte düzenlemeye başlayan merkez Sur ilçesinin HDP’li belediyesi, bu çerçevedeki toplantılar dizisini sürdürüyor. Sur Belediyesi’nin son meclis toplantısı, Bağıvar’da halka açık olarak düzenlendi. Toplantıya Sur Belediye Eş Başkan Vekili Azize Değer Kutlu ile İzzettin Candan, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, belediye birim müdürlükleri ve Bağıvar halkı katıldı.


Bir aylık mali hizmetlere ilişkin gelir ve gider tablosunun okunmasıyla başlayan toplantıda ilk olarak konuşan Sur Belediyesi Eş Başkan Vekili Azize Değer Kutlu her zaman halkla buluşacaklarını ve halka açık meclis toplantılarına devam edeceklerini belirtti.


Eş Başkan Vekili Azize Değer Kutlu, Bağıvar’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Değer Kutlu, “Çocuk oyun parkı için malzemelerimiz hazır durumda. Fakat yapılan taziye evinin çevre düzenlemesi bittikten sonra oyun parkını buraya kuracağız.  Sadece çevre düzenlemesinin bitmesini bekliyoruz. İmar ile ilgilide biz her zaman şunu söylüyoruz, hazine arazisine, mera alanına, yeşil alana ev yapılmaması ile ilgili yerel yönetimler olarak da bunun yapılmaması gerektiğini söylüyoruz.

Fakat vatandaşlarımız bazen bunu yapıyor. Ve bu da burada yaşayan insanlara zarar veriyor. Ev yapmak isteyen ve arazisi olan vatandaşımız belediyeye gelir İmar Müdürlüğümüz ile görüşür ve bu konuda yardım alabilir. Birkaç prosedür vardır, onları yerine getirir ve gelir evini yapar. Ama hiç belediyeye haber vermeden bir ev yapıldığı zaman yarın öbür gün o ev de doğabilecek bir hasar ile biz insanen de vicdanen de bu sorumluluğun altından kalkamayız.  O yüzden ısrarla diyoruz belediyenin bilgisi olmadan ev yapılmasın.  Yoksa biz insanımız ticaret yapmasın, barınacak bir evi olmasın demiyoruz. Bu durum hizmet alanında da sıkıntı yaşatıyor. Mesela köyün bin metre beş yüz metre ilerisinde ev yapılıyor. Projesiz ev yapıldığı için siz buraya kanalizasyon götüremiyorsunuz, buraya hizmet götüremiyorsunuz.  

Çünkü bu proje kapsamında olmadığı için DİSKİ de bu çalışmayı yürütemiyor. Ve ne oluyor oraya hizmet götürülemiyor. Oraya hizmet gitmediği zaman da haklı olarak vatandaş geliyor, benim kanalizasyonum yok, benim suyum yok diyor. Bunların yaşanmaması adına biz diyoruz ki projeli yerlerde evlerini yapsınlar ama belediyenin bilgisi dâhilinde olsun. Ve biz her zaman diyoruz, belediye sizindir, her zaman gelebilirsiniz, paylaşabilirsiniz. Biz de mümkün olduğunca olması gereken ne varsa yaparız” dedi.


Bağıvar Mahallesi’nde yaşayan halkın beklenti ve taleplerini dinleyip eksiklikleri gidermek üzere burada olduklarını belirten Değer Kutlu, ardından sözü halka bıraktı. Söz alan yurttaşlardan biri, meclis toplantısını Bağıvar’da yaptıkları için teşekkür ederek, mahallede yaşanan sıkıntılara değindi. Köy olarak yeni yapılanma içerisinde olduklarını ve bu süreçte belediyeden beklentilerinin çok olacağını dile getirerek şunlara değindi:


“Şu anda Bağıvar’da çocuk oyun alanına ihtiyaç duyuyoruz. Kanalizasyon ve kilitli taş sıkıntıları vardı ama şu anda bu yönde çalışmalar devam ediyor.  Bizim isteğimiz bu çalışmaların hızlanmasıdır. Ayrıca sizden, bu toplantıları sık sık yapmanız ve halkın iradesinin, halkın düşüncelerinin meclise ve belediyeye sunulması daha iyi olur.  Bu şekilde yapılan hizmetlerden haberdar oluruz ve çalışmalarınızı takip ederiz”


Yurttaşların konuşmalarının ardından söz alan Konuşmaların ardından vatandaşlarla sohbet eden Eş Başkan Vekilleri, katılımlarından dolayı vatandaşlara teşekkür ederek oradan ayrıldı.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler