1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Halk seçti, halkın iradesine saygı’
‘Halk seçti, halkın iradesine saygı’

‘Halk seçti, halkın iradesine saygı’

Çatışmalı süreçle birlikte 2009 yılında yapılan Kürt siyasetçilerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama furyası tekrar gündemde.

A+A-

1628 HDP’linin gözaltına alındığı ve 298’inin tutuklandığı operasyonlarda halkın iradesiyle seçilen 5 Belediye Eşbaşkanı ve belediye meclis üyeleri de bulunuyor.

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri seçilmişlerin tutuklanmasına tepki göstererek, “Onlar halkın oyları ile seçildi. Halkın ortaya koyduğu iradeye saygı gösterin” dedi.
Çatışmalı süreçle birlikte HDP’li seçilmişlere yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama furyası tekrar gündemde. 2009 yılının bir tekrarı olarak görülen ve seçilmişleri hedef alan operasyonlar sonucu şuana kadar 1628 HDP’li gözaltına alınırken, bunlardan 298’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutuklananlar arasında Hakkari Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu, Van Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin, Diyarbakır Sur Belediyesi Eş Başkanları Seyid Narin ile Fatma Şık Barut, Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçı ve aralarında çok sayıda belediye meclis üyeleri de bulunuyor. Tutuklanan belediye başkanları aynı gün Diyarbakır’dan götürülerek başka cezaevlerine sürgün edilirken, cezaevlerinde kötü muamele ile karşılaştığı ortaya çıktı. Söz konusu operasyonlar Kürt siyasi hareketi tarafından 1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlere yönelik olduğu ve HDP’nin bastırılarak baraj altında bırakılmaya çalışıldığı şeklinde yorumlanırken, sivil toplum örgütleri de operasyonların halkın iradesine yönelik olduğu şeklinde değerlendirdi.
 
Bilici: Halkın iradesine saygı gösterilmeli


İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, halkın seçilmişlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonları kınayarak, belediye başkanlarının tutuklanması ve kötü muameleye maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bilici şöyle konuştu:

“Her şeyden önce tutuklanan belediye başkanlarına yönelik kötü muamele çok iğrenç ve kabul edilemez bir tutumdur. Bunu kınıyoruz. Bu belediye başkanları halkın iradesiyle seçilmiş insanlardır ve buna saygı gösterilmesi gerekir. Şiddete başvurmadan kendilerinin yerelde nasıl yapılacağı nasıl yönetileceği ve nasıl daha verimli çalışılabileceğini belirtebilirler. Bu en doğal haklarıdır. Tutuklamalarını asla kabul etmiyoruz. Böylesi ağır bir madde ile yargılanmaları asla asla kabul edilemez. Bu uygulama hayrı alamet bir uygulama değildir. Bu ülkeyi iyi bir yere götürmez, aksine sorunları derinleştirir. Bu nedenle bir an önce serbest bırakılmalarını istiyoruz.”
 
Günay: Tutuklamalar çözüm değil, çözüm diyalog ve müzakere


Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay da operasyonların hemen seçimlerin ardından başlamasının manidar olduğunu belirterek, belediye başkanlarının halkın iradesi ile seçildiğini ve buna saygı duyulması gerektiğini kaydetti. Tutuklamaları kınayan Günay şunları belirtti:

“Seçim sonrası siyasi operasyonlar çerçevesinde birçok tutuklama oldu. Bunlar daha önce de KCK operasyonları olarak lanse edildi. Halk da aynı şekilde yapılan operasyonların önüne geçmek için mahallelerde hendekler kazdı. Halkın kendi iradesinin beyanı ile ortaya çıktığı belirtiliyor. Devletin de bu hendekleri kapatmaya çalışması ile düzenlediği operasyonlar bir çatışmalı ortam oluştu. Bunu kaygıyla izliyoruz. Bu çatışmaların sivil halkın olduğu bölgede iki tarafından silahlar kullandığı bir dönemi yaşıyoruz. Özellikle Şemdinli, Silopi ardından Silvan’a uzanan çatışmalar şuanda Yüksekova’da devam etmektedir.

Biz sivil toplum örgütleri bu olayların yaşanmaması için tüm diyalog yollarının açık olmasını ve iki tarafında bu çerçevede bir çözüm sürecinin olmasını istiyoruz. Yereldeki girişimlerimiz bir sonuç vermedi. Biz sağlık camiası olarak bu çatışmaların olmaması için tüm diyalog yollarının açık olması ve PKK ile şuan tecrit altında bulunan Sayın Abdullah Öcalan ile görüşülmesi ve müzakere sürecine geçmesini istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler