1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halk Sağlığı Müdürü Aslan Hemşireler Gününü kutladı
Halk Sağlığı Müdürü Aslan Hemşireler Gününü kutladı

Halk Sağlığı Müdürü Aslan Hemşireler Gününü kutladı

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Fatih Mehmet ASLAN; 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla bir basın açıklamasında bulundu.

A+A-

12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ

Dr. ASLAN yaptığı açıklamada;“Modern hemşireliğin kurucusu ve öncü ismi FlorenceNightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs tüm dünyada ''Dünya Hemşireler Günü'' ve bugünü takip eden hafta ise ''Hemşirelik Haftası'' olarak kutlanmaktadır.
Tarihi çok eskiye dayanan hemşirelik mesleği; Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Roma'da bugünkü biçimde olmasa bile yapılmaktaydı.

Hemşirelik, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran insan hayatıyla yakından ilgili zor bir meslektir. Temelinde sevgi, saygı ve şefkati barındıran hemşirelik mesleği; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve toplum sağlığını korumak için çalışan hemşirelerimiz sayesinde toplumdaki en saygın meslekler arasında yer almaktadır.

Günümüzde sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir, sürekli, kaliteli ve en üst düzeyde verilebilmesi bir ekip çalışması ile mümkündür. Hemşireler ise bu ekibin en önemli ve temel unsurlarındandır.

1964 yılından bu yana ülkemizde de kutlanan 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Hemşirelik Haftasında hemşirelik mesleğinin, toplumsal yaşamımızdaki önemi vurgulanmakta; sağlık uygulamaları içindeki yeri ve önemi tekrar gündeme getirilmektedir.” dedi.
Dr. ASLAN açıklamasına; ”Sağlık ekibimizin vazgeçilmez unsurları olan hemşirelerimizin; toplum sağlığına olan katkıları dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyor, tüm hemşirelerimizin ''12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü'' ve ''Hemşirelik Haftasını'' kutluyorum diyerek son verdi.

HABERE YORUM KAT