1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halk sağlığı için denetimler sürüyor
Halk sağlığı için denetimler sürüyor

Halk sağlığı için denetimler sürüyor

Büyükşehir Belediyemiz, halk sağlığını ve tüketici haklarını korumak amacıyla bugün umuma açık işyerlerini etiket, gramaj, hijyen ve fiyat tarifeleri açısından denetledi.

A+A-
Belediyemiz Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, halk sağlığının korunması için yürüttüğü rutin çalışmalara bugün gıda denetimleriyle devam etti.  
 
Gıda denetimlerinde market, pastane ve tatlıcılar denetlenerek, gıdaların son kullanma tarihleri kontrol edildi, çalışanlar hijyen kuralları konusunda bilgilendirildi, gıdaların saklanma koşulları konusunda uyarıldı, eksiklikler tutanakla işyeri sahiplerine teslim edilerek, düzeltilmesi istendi.
 
Denetimlerin ardından bilgi veren Belediyemiz Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı'na bağlı Gıda Koordinasyonu Birimi Gıda Kontrol Sorumlusu Ahmet Çılgın, işyerlerini kayıt altına alıp faaliyet kollarına göre grupladıklarını belirterek, “Gruplamamızı market, fırın, bakkal, tatlıcı gibi kola ayırdık. Bu gruplamaya göre ekipler oluşturup rutin olarak gıda denetimi yapıyoruz.” dedi.
 
'Amaç ceza değil, halk sağlığı konusunda bilinçlendirme'
 
İşyerlerini hijyen ve ürünlerin raf ömürleri üzerinden denetlediklerini belirten Çılgın, tespit edilen eksikliklerin tespit tutanaklarıyla kaydedildiğini söyledi. Çılgın, denetimlerin ardından izlenen prosedür hakkında ise şu bilgileri verdi: “Eksiklik tutanağı verilen işyerlerine süre verilir. O sürede, işyeri takip edilir. Süre dolduğunda işyeri bir çaba içerisinde olmuşsa, ek bir süre daha veriliyor. Ama kimi yerler tamamen duyarsızdır. Kabahatler Yasası gereği, idari para cezası gibi cezalarımız oluyor. Bizim cezai işlemden çok, halk sağılığı için ikna etmeye dayalı, bilgilendirmeye dayalı, sorunlarının düzeltilmesine yönelik bir çalışmadır.”
 
Beyaz bayrağa dikkat
 
Çılgın, yapılan çalışmaların halk tarafından bilinmesini önemsedikleri, halk sağlığına uygun faaliyet yürüten işyerlerine beyaz bayrak verildiğini, beyaz bayrak üzerindeki yıldızların da önemli olduğunu vurguladı. Çılgın, şunları söyledi: “Beyaz bayrak projesi 2002 yılından beri faaliyette olan bir proje. Beyaz bayrak çalışması, hijyenik teknik açıdan, 100 üzerinden bir değerlendirme yapılıyor. O değerlendirmede her bir kriterin bir puan karşılığı oluyor. O puan karşılığında bir iş yerinin, toplam total değerlendirmeleri puanı ortaya çıkıyor. Puan sistemine 1 yıldızlı, 2 yıldızlı, 3 yıldızlı bayraklar veriyoruz. Bu şekilde halkta bilgilendirilmiş oluyor. Buralardan gönül rahatlığıyla buralardan alışveriş yapabiliyorlar.”
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT