1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Halk oyunlarında Diyarbakır birinci
Halk oyunlarında Diyarbakır birinci

Halk oyunlarında Diyarbakır birinci

DİYARBAKIR- Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen halk oyunları yarışmasında, Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bölge birincisi oldu.

A+A-

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanlığı'nca düzenlenen kulüpler arası halk oyunları grup yarışması 3-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında Malatya Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu Gençlik ve Spor Kulübü iki ekiple yarışmaya katıldı.

Batman, Ağrı, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Elazığ, İstanbul, Ankara, İzmir, Tunceli ve Bingöl illerinden 42 ekibin katıldığı yarışmanın sonucunda Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Gençlik ve Spor Kulübü geleneksel, dal yıldızlar halay grup birincisi ve geleneksel dal büyükler halay grup bölge birinciliğini elde ederek Türkiye finali yarışmalarına katılma vizesi aldı.

 

Yıldızlar kategorisinde 1999 ve sonrası doğumlu 24 kişilik kız-erkek grubuyla büyükler kategorisinde 1996 ve öncesi doğumlu 32 kişilik kız-erkek grubuyla katıldı. Eylül ayında başlanılan çalışmalara Haziran ayında düzenlenecek olan Türkiye finali yarışmaları ile son bulacak.

Yarışmada teşi, beri, şur-u mertal, halay, esmer, çift ayak, meyemo, papure kadın halayı ve çepik oyunları sergilendi. Oyunlar izleyicilerden beğeni topladı.

(EMA-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT