1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halk Kürsüsü’nde konuşanlara dava
Halk Kürsüsü’nde konuşanlara dava

Halk Kürsüsü’nde konuşanlara dava

Diyarbakır'da kurulan "Halk Kürsüsü"nde konuşan 13 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

A+A-

İddianamede, Öcalan ve Mazlum Doğan'ın fotoğrafları, “Özgür Önderlik Özgür Yaşam” yazılı pankart ve etkinlikte okunan dualar “örgüt propagandası” sayıldı.
 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı'nın Diyarbakır Valiliği'nin izni ile 13-14-15 Şubat 2014 tarihlerinde Batıkent'te düzenlenen “Halk Kürsüsü” etkinliğine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Feleknaz Kaydu, Saniye Bozkurt, İbrahim Ertaş, Seydi Fırat, Mehmet Şerif Salman, Rahmi Özmen, Rebia Kıran, Yüksel Bodakçi, Resul Timurtaş, Mehmet Nevaf Demir, Nedim Esmer, Harun Tutuş ve Mehmet Emin Yılmaz hakkında "Örgüt propagandası" iddiasıyla dava açıldı.
 
Halk Kürsüsü'nün amacı bölmek
 
İddianamede, Batıkent'te kurulan "Halk Kürsüsü'nün" amacının, “Türkiye Cumhuriyet hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmının devlet idaresinden ayırıp bölge de Kürt devleti kurmak, 15 Şubat PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanma tarihinin bahane edilmesinden dolayı etkinliğinin yasa dışı bir etkinliğe dönüştüğü” kaydedildi.
 
Kürtçe şarkılar ve marşlar 'örgüt propagandası'
 
Etkinlikte, Öcalan'ın, Mazlum Doğan'ın fotoğraflarının bulunması, “Özgür Önderlik Özgür Yaşam” yazılı pankartın asıldığı, 3 gün süren etkinlik süresince kurulan platformdan ses yükseltici cihaz ile Kürtçe olarak marşlar ve şarkıların çalınması “örgüt propagandasına” delil gösterilerek, iddianameye konuldu. 

HABERE YORUM KAT