1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halk DEDAŞ'ı bastı!
Halk DEDAŞ'ı bastı!

Halk DEDAŞ'ı bastı!

Elektrik kesintileri vatandaşları canından bezdirdi. Vatandaşlar DEDAŞ'ı bastı, Olaya Vali Toprak el koydu, halk güçlükle sakinleşti.

A+A-

DEDAŞ  il müdürlüğü önünde toplanan Seyrantepe Gürdoğan mahalle sakinleri  ve bazı muhtarlar elektrik  kesintilerini protesto ederek il  müdürlüğü kapısını geçişlere kapattı.Olay yerine  gelen Vali Mustafa Toprak ,vatandaşlarla görüşerek sorunun en kısa zamanda çözüleceğini belirterek muhtarlarla ve DEDAŞ müdürüyle toplantıya geçti.

Diyarbakır'ın kaderi haline gelen elektrik kesintileri sonunda bunu da yaptırdı. Uzun süredir karanlıkta olan merkez Yenişehir'e bağlı Seyrantepe Gürdoğan mahallesinin sakinleri kesintilere çözüm bulmayan DEDAŞ'ı basarak eylem yaptı. Bazı mahalle muhtarlarının da destek verdiği eylemde öfkeli kalabalık kurumun giriş kapısını geçişlere kapattı. Sloganlar atarak DEDAŞ yetkililerini göreve çağıran vatandaşları sakinleştirmek ise Vali Mustafa Toprak'a düştü.

Vatandaşların haklı olduğunu belirten Vali Toprak, sorunun en kısa zamanda çözüleceğini ifade ederek kalabalığı sakinleştirdi.

TOPRAK :'GELECEK YIL SORUN KALMAYACAK'

 Vali Toprak, bazı yatırımların devreye girmesiyle   geçtiğimiz yıl TEİAŞ tarafından Dökmetaş köyü yakınlarında yapılan 125 megawatlık trafo merkezinin enerji nakil hatlarının güzergahında yaklaşık üç aydan beri vatandaşın engeli nedeniyle tamamlanamadığını bu yüzden kışın elektrik kesintilerinde sorunlar yaşandığına dikkat çekti.Vali Toprak,  Bismil-Çınar ilçeleri yol ayırımı Şükürlü köyü mevkiinde TEİAŞ tarafından yaptırılan ve Şubat ayında tamamlanacak olan 2x100 megawatlık trafo merkezinin tamamlanması ile birlikte Diyarbakır'da önümüzdeki  yıllarda  orta gerilimde enerji darboğazının olmayacağını ifade etti.

KALKAN :'AŞIRI YÜKLENMEDEN KAYNAKLANIYOR'

 2012 yılında Diyarbakır kent merkezindeki bazı bölgelerde yaşanan elektrik sorununa  kışı aylarının gelmesi ile birlikte trafoların maksimum güç seviyesine ulaştığını ve bu nedenle bazı fiderlerde şebekenin zarar görmemesi için yapılan zorunlu kesintinin Şubat'ta  sona ermesi beklenirken ,yaz aylarında 300 megawat güç çeken trafoların kış mevsimin gelmesi ile birlikte 500-550 megawata kadar güç çektiğini ifade eden DEDAŞ İl Muharrem Kalkan,sorunların üstesinden geleceklerini kaydetti. Kalkan,” "Aşırı yüklenme sonucunda yeraltı kablolarının patlamasında meydana gelen arızaların tespit etmek ve gerekli müdahaleleri yapmak biraz zaman alıyor. Bu nedenle kentin bazı bölgelerinde bazı aksamalar olmaktadır.Bu sorun mutlaka çözülecektir.” dedi.

'AĞUSTOS'TAN SONRA SORUN KALMAZ'

Diyarbakır'a bu yıl 28 milyon lira ödeneğin ayrıldığını aktaran Kalkan ,Ağustos ayına kadar kentin son yıllarına damga vuran kesintilerin tarihe karışacağını ifade etti. Kalkan,”Şubat'tan itibaren ödenekler açılacaktır. 15 Mart'a kadar ihaleler yapılacak. Mart ayının sonuna sahada çalışmalara başlayacağız. Bu ödeneği şehir şebeklerinin tesisi, enerji nakil hatları ve köy şebeklerinin tesisi, köy şebeklerini bakım ve onarımı ve orta refüj aydınlatmaları için kullanılacaktır. Hedefimiz 2013 Ağustos ayının sonunda tesis çalışmalarımızın tümünü bitirip, kışa daha sorunsuz bir şekilde girmektedir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT