1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halin kapatılmasına esnaftan tepki
Halin kapatılmasına esnaftan tepki

Halin kapatılmasına esnaftan tepki

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani İlçe Belediye Meclisi'nin, 35 yıldan bu yana faaliyet gösteren sebze halini şehir merkezinden kaldırma kararına esnaf tepki gösterdi.

A+A-
Ergani Belediyesi ilçede 35 yılı aşkın bir süredir faaliyet yürüten sebze halini ilçe merkezinden kaldırma kararı aldı.
 
Belediye Meclis kararı hal esnafına ihtarname ile tebliğ edilerek, halin tahliye edilmesi için esnaflara 1 Nisan 2015 tarihine kadar süre verildi. Tahliye kararına karşı çıkan hal esnafı, belediyenin kendilerini mağdur etmeyecek bir yol haritası sunmasını, aksi takdirde esnafların kendi imkanlarıyla başka bir yere geçecek durumlarının bulunmadığını belirterek karara direneceklerini belirtti.
 
Ergani Belediyesi'nin almış olduğu kapatma kararını değerlendiren Sebze Hali Başkanı Mehmet Kurt, "Belediye bizlere, kendinize yer bulup buradan çıkın diye tebligat yaptı. Hal esnafı olarak bizlerin şu durumda kooperatif kuracak gücümüz yok. Esnaf zaten batmış durumda. Diğer il ve ilçelere baktığımızda belediye tarafından yer gösterilerek esnafa kolaylık sağlandığı görülürken, burada belediyemiz bizlere çıkın nereye giderseniz gidin diyor. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir. Bize uygun bir yer tahsis edilmeden buradan çıkmamız mümkün değildir. Gelip bizleri buradan zorla çıkarsınlar" dedi.
 
Kooperatifleşme durumlarının ekonomik olarak mümkün olmadığını belirten Kurt, "İmara girmiş bir arazi yüz binlerce lira maliyetle satılıyor. Yıllardır dar boğazda olan hal esnafı iflasın eşiğine gelmiş durumda. Bu şartlarda kendi aramızda yer bulup kooperatif kuracak gücümüz yoktur, sonuna kadar direneceğiz" diye konuştu. 
 
Sebze hali esnaflarından Ethem Çavuşoğlu ise, "Bizleri kaderimize terk ettiler. Şuanda tek başımıza, yalnız kalmış durumdayız. Buraya onlarca yılını veren esnaflar belediyenin almış olduğunu bu karar sonucunda hepsi mağdur durumda kalmıştır. Belediye de bir hal yapamıyorsa esnaf nasıl yapabilir ki? 35 yıldan bu yana belediye bizlerden rüsum adı altında harç almıştır. 35 yıl aradan sonra belediye bizlere çıkıp diyor ki, buradan çıkın ve başınızın çaresine bakın. Bizlerden yıllardır kesilen bu harçlardan yeni bir yer yapılamaz mı? Bu zor durumda gideceğimiz yer de yok başka bir çaremiz de yok. Ya belediye bizleri mağdur etmeyecek bir yol haritası sunacak, ya da sonuna kadar direneceğiz" şeklinde konuştu. 
 
"HALKIN NEFES ALACAĞI ALANLARA İHTİYACI VAR"
 
Sebze halinin şehir merkezinden kaldırılmasına ilişkin alınan meclis kararını değerlendiren Ergani Belediye Başkanı Ramazan Kartalmış da şunları söyledi:
 
"Yıllardan beri ilçe merkezinde faaliyet gösteren sebze halinin resmi olarak hukuki bir statüsü yoktur. Resmi statüsü olmuş olsaydı, bugün Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesi gerekirdi. Dolaysıyla zamanla şehir içinde sıkışan bu yerleşkenin zamanla gelişen ilçeye cevap verememesi ve halkın nefes alacağı yerlere olan ihtiyacın artması nedeniyle esnafa dedik ki, gidin kendinize uygun bir yer bulun ve kooperatif çatısı altında faaliyet gösterin.
 
Kurulacak yeni yer konusunda kendilerine gereken her türlü yardımı yapmaya hazırız. Halkımızın nefes alacağı parklara ihtiyacı var. Boşaltacağımız bu yerleşkeyi de park olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Esnaflara bir yıllık bir süre verdik. Şayet bu tarihe kadar tahliye işlemi yapılmazsa yıkım işlemini gerçekleştireceğiz." 
 
(ET-YRT-ÖZ-Y)
 

HABERE YORUM KAT