1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Halayı İzmir'e, zeybeği Diyarbakır'a taşıyalım'
'Halayı İzmir'e, zeybeği Diyarbakır'a taşıyalım'

'Halayı İzmir'e, zeybeği Diyarbakır'a taşıyalım'

Balkan Anadolu Derneği kafilesini yemekte misafir eden Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, İzmir'in barış için simge bir kent olduğunu söyledi.

A+A-

Balkan Anadolu Derneği'nin düzenlediği iki günlük Diyarbakır programının bir kısmına katılan Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun kardeş şehir projesine olumlu baktığını belirterek, "İzmir barış için simge bir kenttir. Neden İzmir zeybeğini Diyarbakır'da, Diyarbakır halayını İzmir'de oynamayalım?" dedi.

Balkan Anadolu Derneği tarafından düzenlenen "Mostar'dan Malabadi Köprüsü'ne Gönül Bağı" programı kapsamında düzenlenen akşam yemeğinde heyeti ağırlayan Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, barış sürecine ilişkin İzmir'e önemli mesajlar gönderdi. İzmir Küçük Millet Meclisi'nin (İKMM) "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Diyarbakır'a, Diyarbakır'da bulunan sivil toplum kuruluşları ve başkan da İzmir'e gitsin" önerisini değerlendiren Baydemir, "Bir program yapılırken taraflar bilgilendirilmelidir. Sivil toplum kuruluşlarımız bu tür organizasyonları yaparken davet edilen partnerler ile ortak bir anlaşmayı sağlamalıdır" dedi.

Sürece katkı sağlar

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baydemir, kentler arasında oluşturulan dostluk köprülerinin barış sürecine katkı sağlayacağını belirterek "30 yıllık çatışmanın duyguda yarattığı durumlar var. Bir farklılaşma ve kopma var. Bunları ortadan kaldırmak için insanlarımızı birbirimize yakınlaştırmak için kardeş kent projesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm belediye başkanlarımızın barış sürecinde misafiri olmaktan onur duyarım. Yine tüm belediye başkanlarımızı bu süreçte ağırlamayı isterim. Bu duruşumuzun amacı bir belediye başkanımızı sıkıntı içine koymak ve emrivaki yapmak değildir. Bizim tarzımız bu değildir.

Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Hamlet oyununu İzmir'e getirdiğimizde salon tahsisinde bulunup oyunu bizimle izlediler. Bu yüzden sıra bize geldi. Başkan Kocaoğlu'nu ve ekibini Diyarbakır'da ağırlama sırası bizdedir. Başkan Kocaoğlu, bizi reddetmiş değildir. Bu tür programları yaparken dikkatli olunmalıdır. Bunlar önemli çalışmalardır. Önceden bu programların bilgilendirmesi yapılmalıdır. Bu programdan 15 gün öncesinde haberimiz vardı. Bu programdan haberimiz olmasa ben Diyarbakır'da olamazdım. STK'larımız bu tür organizasyonları yaparken burada İzmir Küçük Millet Meclisi'ni (İKMM) kast ediyorum, davet edilen partnerler ile ortak bir anlaşmayı sağlamalıdır" dedi.

Bir önyargının olduğunu ifade eden Baydemir, önyargıyı kırmak için yerel yönetimlerin ortak platformda bir araya gelmesini gerektiğini söyledi. Baydemir, İzmir zeybeğini Diyarbakır'da, Diyarbakır halayını ise İzmir'de oynamak istediklerini belirtti.

Özel bir şehir

Denizi ilk defa İzmir'de gördüğünü ve bu sebeple kentin kendisi için özel bir öneminin olduğunu belirten Baydemir, "1973 yılında Diyarbakır sınırlarının dışına çıktığımda ilk soluğu İzmir'de almıştım. Denizi ilk İzmir'de gördüm. Tabiri caizse ilk çimmeyi İzmir'de öğrendim. İzmir barış için çok önemli bir aktördür. Şüphesiz ki bu ülkede yaşayan tüm insanların barış için ve kardeşlik için yapacağı çok şey vardır. Ama İzmir simge bir kenttir. Tıpkı Diyarbakır gibi barışın çok önemli aktörlerindendir diye düşünüyorum" dedi.

"Model ülke olabiliriz"

Baydemir, "Herkesin kendisine şunu sorması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl olur da Çanakkale Savaşı'nda omuz omuza mücadele eden insanların torunları, bir müddet sonra birbirlerine kurşun sıkar hale gelmiştir. Bu empatiyi tüm illerin vatandaşları yapabilirse, buna mantıklı bir yanıt verebilirsek ve 70 yılda yapılan hataları görürsek, barışa kısa bir süre içinde ulaşabileceğiz. Kürt kardeşlerimizin istediği hiçbir hak, hukuk; hiçbir Türk kardeşimizin hak ve hukukunu ortadan kaldırmıyor. Çıkıp 'Kürtçe eğitim olsun' demek 'Türkçe'nin alternatifi olsun' demek değil.

Hiçbir Kürt kardeşimizin talebi hiçbir vatandaşımızın hakkını ortadan kaldırmadığı gibi onun hakkına zarar da vermiyor. Biz, sadece bütün farklılıkların kendi dili, inancı ve kültürü ile bütünün bir parçası olmasını başarırsak, işte o zaman çağdaş demokrasiyi ve birlikte yaşamanın kapılarını aralamış olacaktır. Sağlanacak barış, Türkiye'ye sadece huzur getirmeyecek. Türkiye, Ortadoğu'da model ülke misyonunu yakalamış olacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT